قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

افزایش فالوور در پینترست چگونه امکان پذیر است؟

بازدید : 68

در این مقاله راه های افزایش فالوور در پینترست را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در حال حاضر شبکه های اجتماعی زیادی هستند، که مردم کشور ما در آن ها فعالیت دارند. هر شبکه اجتماعی بر پایه محتوای خاصی فعالیت دارد. پینترست یکی از شبکه های اجتماعی است، که بر پایه محتوای تصویری فعالیت می کند.

در بین کاربران فضای مجازی در ایران، خیلی کم دیده می شود که کسی از پینترست استقبال کند. اما باز هم تعداد محدودی هستند، که از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند.

بسیاری از شبکه های اجتماعی هستند، که اوایل فقط بر پایه محتوای متنی فعالیت داشته اند؛ مانند توییتر. اما با گذشت زمان، امکان استفاده از محتوای بصری هم در آن ها فراهم شده است.

پینترست از همان اوایل فعالیت خود، بر پایه محتوای بصری بود که ایجاد شده بود. پینترست حتی با قدرت و امکانات فوق‌العاده خود، هنوز در کشور ما به اندازه اینستاگرام مورد توجه قرار نگرفته است.

پینترست در حال حاضر، طبق بررسی های انجام شده، دارای بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه است. این آمار و ارقام پینترست را به یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی تبدیل کرده است.

محبوبیتی و شهرتی که پینترست در سالیان اخیر کسب کرده است، بسیاری از مارکترها و افراد معمولی را به سمت خود جذب کرده است. بالا رفتن تعداد مارکترهای حاضر در پینترست و تعداد کاربران آن، مخاطبان این شبکه اجتماعی را به فکر افزایش فالوور فرو برده است.

در هر شبکه اجتماعی، راه های به خصوص و متناسبی نسبت به آن برنامه، برای افزایش فالوور وجود دارد. پینترست با توجه به قابلیت های جذاب خود، راه های زیادی را برای افزایش فالوور برای کاربران خود ایجاد کرده است.

در ادامه این مقاله به راه های افزایش فالوور در پینترست می پردازیم.

همچنین در مقاله ای جدا، به آموزش افزایش فالوور در اینستاگرام هم پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم به آن آموزش هم نگاهی داشته باشید. همراه ما باشید.

 

چرا باید در پینترست فالوور جذب کرد؟

چگونگی افزایش فالوور در پینترست

اگر جزو کاربران فعال شبکه های مجازی باشید، می‌دانید که می‌توانید برای هر صفحه خود تعدادی دنبال کننده داشته باشید.

پلتفرم پینترست برای کارآفرینان، وبلاگ نویسان و حتی شرکت های بزرگ یک سکوی پیشرفت عالی است. بسیاری از مشاغل توانسته اند از پینترست به عنوان سکویی برای پیشرفت استفاده کنند.

اگر تاکنون حساب پینترست نساخته اید، پیشنهاد می کنم حتما یک اکانت پینترست برای خود بسازید.

اگر از پینترست برای کسب و کار خود استفاده می کنید، جذب مخاطب و فالوور بسیار الزامی است. تا بخواهید در پینترست کاربر برای افزایش فالوور وجود دارد.

هم اکنون در دسامبر سال ۲۰۲۰ تعداد کاربران فعال پینترست، به عدد ۳۰۰ میلیون رسیده است. در واقع می توان گفت، از سال ۲۰۱۷ تا به الان پینترست ۱۰۰ میلیون افزایش جمعیت داشته است.

می توان گفت پینترست یک موتور جستجوی تصویری است. دلایل زیادی برای افزایش فالوور در پینترست می تواند وجود داشته باشد. در ادامه تعدادی از این دلایل را ذکر می کنیم.

 • رشد سریع در بازدید از وب سایت
 • افزایش مشترکان ایمیل
 • راهی برای بازاریابی رایگان تجارت شما
 • افزایش درآمد و مخاطب برای کسب و کار شما
 • ۹۰ درصد از کاربران هفتگی پینترست برای تصمیم گیری در خرید وارد برنامه می شوند.
 • نظرسنجی انجام شده ای که توسط مدیران پینترست انجام شد، نشان داد که ۷۳ درصد از خریداران از محتوای مارک ها استقبال می کنند.

در پینترست می توانید برند خود را به بازار عرضه کنید و انتظار موفقیت چشمگیری را داشته باشید. اما چگونه می شود شاهد افزایش دنبال کنندگان در پینترست بود؟

در ادامه به به راه هایی برای این موضوع می پردازیم.

در مقاله ای جدا، به علت های ریزش فالوور های اینستاگرام هم پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم به آن آموزش هم نگاهی داشته باشید.

 

 1. بدانید چه کسانی از پینترست استفاده می کنند.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

زمانی که فعالیت خود را در یک شبکه اجتماعی آغاز می‌کنید، اولین کاری که باید انجام دهید، این است که اطلاعاتی در مورد آن کسب کنید. اطلاعاتی نظیر تعداد کاربران آن، نوع محتوای برنامه، ترفندها و ویژگی های آن و حتی درصد جنسیت کاربران آن برنامه.

این اطلاعات با کمی مطالعه به دست می آیند. البته برای به دست آوردن برخی از این اطلاعات، نیاز است که کمی فعالیت داشته باشید. در واقع برخی از اطلاعات، با تجربه و فعالیت شما به دست می آید.

شاید برایتان جالب باشد، ولی اکثر کاربران پینترست خانم هستند. فقط ۳۰ درصد از کاربران پینترست مرد هستند. البته در ماه های گذشته، این تعداد کاربران مرد پینترست در حال افزایش بوده است.

۸۳ درصد از کاربران خانم پینترست را، خانم های ۲۵ الی ۵۴ سال ایالات متحده تشکیل می دهند. این آمار بیشتر از برنامه هایی مثل Instagram، Snapchat و Twitter است.

تقریبا نیمی از کاربران پینترست در ایالات متحده زندگی می کنند. پینترست تنها کانال اصلی اجتماعی در ایالات متحده، با اکثر کاربران حومه شهر است.

تمامی این آمار و ارقام جمعیتی پینترست به شما در افزایش فالوور در پینترست کمک خواهند کرد.

این که شما از الان به بعد می دانید اکثر کاربران پینترست، خانم هستند خیلی مهم است. زیرا از الان به بعد، دیگر می‌دانید که چه نوع محتوایی در پینترست قرار دهید که باعث رضایت مخاطبان شوند.

همچنین اگر یک کسب و کار هستید، می دانید بیشتر چه نوع محصولاتی را تولید کنید. همه این ها، به شما در جذب فالوور در پینترست کمک خواهد کرد.

برای آشنایی با آمار و ارقام مهم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ به مقاله ما مراجعه نمایید.

 

 1. از محتوای خوب الگو برداری کنید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

همان طور که می دانید، محتوای عالی در هر شبکه اجتماعی، حرف اول را برای پیشرفت می زند. الگوبرداری از محتواهای محبوب، یکی دیگر از راه های افزایش فالوور در پینترست است.

مانند صفحه اکسپلور اینستاگرام و صفحه خبرهای فیس بوک، پینترست هم دارای یک صفحه جدا به نام feed است. تمامی محتواهای محبوب کاربران مختلف پینترست، در صفحه feed قرار می گیرند.

توجه کنید، که محتوا های محبوب پینترست را، مخاطبان هستند که معین می کنند نه هیچ ابزار یا ربات خاصی

با رفتن به صفحه feed در پینترست، به مرور محتواهای محبوب برنامه بپردازید. بنگرید که بیشتر چه تصاویری نزد مخاطبان محبوب بوده اند. از نکات مهم و به کار رفته در محتواهای محبوب نکته برداری کنید.

تجزیه و تحلیل کنید و ببینید که بیشتر چه برنامه هایی، اشتراک گذاری شده اند. حتی در بعضی مواقع به شما پیشنهاد می کنیم، که محتوای محبوب دیگران را پین کنید.

بعد از پین کردن محتوای مدنظر، سعی کنید به صفحه کاربر بروید و او را فالو کنید.

همچنین شما می توانید یه نظر تأمل برانگیز بنویسید و به واسطه آن تعامل برقرار کنید. همه این موارد باعث دیده شدن نام تجاری شما می شوند.

توجه کنید، که در نظر گذاشتن، برای کاربران مختلف زیاده روی نکنید. زیرا نظر های زیاد، توسط الگوریتم پینترست هرزنامه تشخیص داده می‌شوند.

در عوض، سعی کنید بیشتر نظر های تاثیرگذار و عاقلانه بگذارید. نظراتی مانند “عالی است” و “جالب است”.

 

 1. به تابلو های (boards) پینترست بپیوندید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

در پینترست تمامی پین کردن‌ها و انتشار پست‌ها و محتوا ها در بورد ها یا همان boards قرار می‌گیرند. همان طور که در بخش قبلی توضیح دادیم استفاده از محتواهای محبوب، یکی از راه های افزایش فالوور در پینترست است.

بورد ها یا تابلو های مختلف در پینترست را دنبال کنید و ببینید کدام یک از محبوبیت بالایی برخوردارند. توجه کنید که فقط بورد های مرتبط با کسب و کار خود را جستجو کنید.

بعد از جستجو و پیدا کردن بوردهای محبوب و مرتبط در پینترست، شما می‌توانید از آن ها استفاده کنید. شما می توانید بعد از پیدا کردن بورد ها به مدیر آن بورد، درخواست عضویت بدهید.

در برخی مواقع و البته فقط در بعضی از بوردها، مدیران بوردها، دستورالعمل هایی را برای عضویت مخاطبان دیگر به بورد مشخص کرده‌اند. شما می توانید با رعایت کردن دستورالعمل های مشخص شده، به بورد مورد نظر بپیوندید.

اما بورد ها یا همان boards هم هستند، که هیچ دستورالعملی برای پیوستن به آن ها وجود ندارد.

در این دسته از بوردها، می‌توانید با ارسال یک درخواست، یک پیام و حتی یک ایمیل ساده در بورد مدنظر عضو شوید. معمولا مدیران بورد ها را می توانید با جستجو در قسمت نظر ها به سادگی پیدا کنید.

 

 1. از محتوای تازه استفاده کنید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

همان طور که گفتیم، محتوای مناسب شرط اصلی دیده شدن شما در هر شبکه اجتماعی است. در پینترست تعداد فالوور های شما، بسیار به محتوای شما بستگی دارند.

در کنار محتوای محبوبی که از دیگران منتشر می کنید، باید سعی کنی محتوای تازه و جدید هم تولید کنید. الگوریتم پینترست برای دیده شدن شما، بسیار به محتوای جدید شما دقت می کند.

همان طور که گفتیم، پینترست بر پایه محتوای بصری فعالیت دارد، باید سعی کنید، از تصاویر تازه و جذاب استفاده کنید.

تصاویر شما باید به گونه ای باشند، که برای مخاطبانتان جذابیت داشته باشند. در واقع محتوای بصری شما باید مخاطبان پینترست را شگفت زده کنند.

شما باید به گونه ای محتوا تولید کنید، که مخاطبان دیگر، اقدام به پین کردن مطالب شما کنند. تولید محتوای تازه و جدید در افزایش دنبال کنندگان شما بسیار تاثیرگذار است.

در مقاله ای جدا به بهترین محتوا برای اینستاگرام هم پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم به آن آموزش هم نگاهی داشته باشید.

 

 1. از تصاویر بهینه در پینترست استفاده کنید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

در بخش قبلی گفتیم که، استفاده از تصاویر تازه و جدید بسیار می‌تواند در افزایش فالوور در پینترست اهمیت داشته باشد. اما آیا ما هر تصویر جدیدی که در دسترس داشتیم، باید در پینترست به اشتراک بگذاریم؟

بایستی سعی کنید به طور کاملا بهینه تصاویر خود را منتشر کنید. بهینه بودن تصاویر شما در پینترست، موجب می شود تا بهترین بازخورد را از تصاویر خود بگیرید. در ادامه مواردی که به شما در بهینه سازی تصاویر در پینترست کمک می کنند را ذکر می کنیم.

 • از تصاویر با وضوح بالا و کیفیت بالا استفاده کنید.
 • از تصاویری استفاده کنید، که برای مخاطبان جذابیت داشته باشند. به طور مثال می توانید از سبک زندگی خود در تصاویرتان رونمایی کنید.
 • از تصاویر بیش از حد شلوغ خودداری کنید.
 • عکس های عمودی را به عکس های افقی ترجیح دهید. ۸۵ درصد از کاربران پینترست، با تلفن همراه خود وارد برنامه می شوند. این بدان معنی است که تصاویر عمودی تأثیر بسیار بیشتری دارند.
 • اندازه تصاویر را خیلی طولانی نکنید؛ در غیر این صورت برش داده می شوند. نسبت ابعاد ایده آل ۲: ۳ است (۶۰۰ پیکسل عرض ۹۰۰ پیکسل طول).
 • در پین ها و تصاویر خود، از چندین محصول جدید رونمایی کنید. پینترست دریافت که پین‌ها با چندین محصول می‌توانند سلیقه‌های مختلف را جلب کنند و باعث ایجاد کنجکاوی شوند. البته در معرفی محصول در پین ها و تصاویر افراط هم نباید بشود. به این منظور باید برای خود یک محدودیت تنظیم کنید. به طور مثال خود را محدود به استفاده از فقط ۴ محصول بکنید.
 • از ویدیو ها استفاده کنید. اگر محتوای کافی داشته باشید، فیلم های کوتاه این قدرت را دارند که در میان بهترین عکس ها نیز برجسته شوند.

سعی کنید در ارائه عکس های خود در پینترست از تمامی این موارد استفاده کنید.

ممکن است به بهینه سازی عکس ها در اینستاگرام نیز علاقه مند باشید.

 

 1. توضیحات مناسب درج کنید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

استفاده از توضیحات مناسب، می تواند یک دیگر از راه های افزایش فالوور در پینترست باشد. گاهی اوقات یک تصویر هر میزان هم جذاب و بهینه باشد، باز هم نیاز است تا درباره او توضیحاتی به مخاطبین بدهیم.

به طور مثال شاید شما بخواهید در یک تصویر به معرفی محصول خود بپردازید. در این صورت نیاز است تا توضیحاتی را هم در مورد او ذکر کنید.

توضیحات باید به گونه ای باشند، که مخاطب را ترغیب به دنبال کردن شما بکنند. شما باید از جملات کوتاه ولی مختصر استفاده کنید.

همچین توضیحات مناسب، کاربران را مجبور می کنند تا علاقه عمیق تری به نام تجاری شما نشان دهند. به یاد داشته باشید که، جذاب ترین توضیحات در پینترست، پین های افکت داده شده هستند.

 

 1. اضافه کردن هشتگ و کلمات کلیدی

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

دقیقا مانند لینکدین، توییتر و حتی یوتیوب، پینترست هم یک موتور جستجو است. کاربران و مخاطبان پینترست، در طول فعالیت خود، به طور مداوم در حال سرچ هستند.

محتوای شما در پینترست نظیر مطالب و تصاویر، باید به گونه ای باشند، که در همان اول جستجو برای کاربران نشان داده شوند. در واقع باید سئو صفحه شما در پینترست بالا باشد.

برای این منظور، شما باید اطمینان حاصل کنید، که محتوای شما از هشتگ ها و کلمات کلیدی کاملا غنی و بی نیاز هستند. به این دلیل باید هشتگ‌ها و کلمات کلیدی، که بسیار باعث افزایش فالوور در پینترست هم می‌شوند را پیدا کنیم.

اما چگونه می شود به هشتگ ها و کلمات کلیدی پربازدید دسترسی داشته باشیم؟

 • از موتور جستجو پینترست استفاده کنید. با قرار دادن چند کلمه کلیدی در نوار جستجوی پینترست می توانید از پربازدید ترین کلمات کلیدی مطلع شوید.
 • هنگام افزودن هشتگ به توضیحات پین شده خود، به بازدید و آمار استفاده از آن نگاه کنید.
 • یک هشتگ مدنظر را جستجو کنید و ببینید چه عنوان های کلیدی از آن ها استفاده کرده اند. توجه داشته باشید، فقط از هشتگ هایی استفاده کنید، که مربوط به حوزه کاری شما باشند.
 • از ابزارهای مخصوص جستجوی عبارت های کلیدی که برای وب سایت ها و کلمات کلیدی ایجاد شده‌اند استفاده کنید.

با بهترین ابزارهای یافتن هشتگ در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی آشنا شوید.

 

 1. بورد های (boards) خود را درست نام گذاری کنید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

همان طور که گفتیم، شما در پینترست، محتوای خود را در بورد ها یا همان boards ها منتشر می‌کنید. باز همان طور که در بخش قبلی گفتیم، کلمات استفاده شده در پینترست، در افزایش دنبال کنندگان شما بسیار اهمیت دارند.

در پینترست شما باید برای هر بورد خود نامی را انتخاب کنید. باید در انتخاب این نام، به اصطلاح مقداری وسواس به خرج دهید.

سعی کنید برای نام بوردهای خود، از نام تجاری خود یا نام‌های پربازدید حوزه کسب و کار خود استفاده کنید.

همچنین شما می توانید، بورد خود را در دسته بندی های مختلف قرار دهید.

 

 1. مثبت باشید و مخاطب جذب کنید.

درواقع بخش زیادی از افزایش فالوور در پینترست بستگی به خود شما دارد. شما باید سعی کنید در توصیف محصولات خود، از جملات مثبت استفاده کنید.

در واقع مخاطب باید بعد از خواندن جملات شما، احساس مثبتی بگیرد. و ترغیب به دنبال کردن شما شود.

باید طوری با کاربران پینترست تعامل برقرار کنید، که آن ها احساس صمیمی نسبت به شما داشته باشند.

 

 1. از Rich Pins استفاده کنید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

در طول روز، حتی زمانی که شما آفلاین هستید، امکان دارد کاربران زیادی به صفحه پینترست شما مراجعه کنند.

شما باید پین‌های خود را به گونه‌ای دسته بندی کرده باشید، که مخاطب بعد از مراجعه به صفحه شما، احساس سردرگمی نکند. در واقع زمانی که مخاطب احساس سردرگمی نکند، محتوای پین های شما، راحت تر مخاطب را به خود جذب می‌کنند.

همچنین در این صورت، مخاطب هم احساس راحت تری در صفحه شما خواهد داشت.

استفاده از قابلیت Rich Pins می تواند بسیار به افزایش فالوور در پینترست به شما کمک کند. شما با استفاده از قابلیت Rich Pins، می توانید به دسته بندی پین های خود بپردازید.

شما می توانید در چهار دسته مختلف، پین های خود را دسته بندی کنید. Rich Pins چهار دسته بندی برنامه، مقالات، محصول ها و دستورالعمل را در اختیار شما می گذارد.

اگر شما یک مارکتر در پینترست هستید می توانید از دسته بندی محصولات استفاده کنید. همچنین اگر شما یک وبلاگ نویس هستید، می توانید از دسته بندی مقالات قابلیت Rich Pins استفاده کنید.

 

 1. به طور مداوم محتوا منتشر کنید.

طبق الگوریتم پینترست، دسترسی به محتوا در پینترست در مدت زمان های طولانی اتفاق می افتد؛ دقیقا برعکس دیگر شبکه های اجتماعی.

به همین منظور، شما باید به طور مداوم و به نوعی زود به زود محتوا منتشر کنید. شاید برایتان جالب باشد که به گفته پینترست، این بهترین راه برای جذب فالوور است.

 

 1. در زمان مناسب محتوا منتشر کنید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

ما در تمامی مقالات مربوط به هر شبکه اجتماعی، توصیه می‌کنیم، که باید در زمان مناسبی در روز محتوا منتشر شود. در واقع اگر محتوا در زمان مناسبی منتشر نشود، شما بازخورد کافی را از محتوا نخواهید گرفت.

این مورد در هر شبکه اجتماعی حتی پینترست صدق می کند. ما تا به این جای کار گفتیم، که باید محتوای تازه و بهینه برای جذب فالوور منتشر کنید. اما این محتوای تولید شده، در چه زمانی در روز باید در پینترست منتشر شوند؟

در پینترست، بیشترین پین گذاری بین ظهر و نیمه شب اتفاق می افتد.

البته این را دقت داشته باشید، که زمان مناسب منتشر کردن محتوا در پینترست، بستگی به عواملی مثل موقعیت جغرافیایی هم دارد. شما باید تجزیه و تحلیل کنید تا متوجه شوید، مخاطبان مربوط به حوزه فعالیتتان، بیشتر در چه ساعاتی در روز فعال هستند.

مثلا می‌توانید یک پین را در پینترست منتشر کنید و ببینید بیشتر در چه ساعاتی بعد از منتشر کردن آن، تعامل برقرار می‌شود. بعد از آن، دیگر ساعت و زمان مناسب برای پین کردن را، شما متوجه خواهید شد.

بعد از آن که پین‌های شما در زمان مناسبی منتشر شوند، قطعا مخاطب‌های بیشتری را هم در پینترست جذب می‌کنید.

توصیه می کنم به مقاله یافتن بهترین زمان ارسال پست در اینستاگرام نیز نگاهی بیندازید.

 

 1. پین های خود را جلوتر برنامه ریزی کنید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

بعد از این که دانستید چه نوع محتوایی تولید کنید و در چه زمانی منتشر کنید، باید برای آن ها برنامه ریزی کنید.

اکثر کاربران پینترست، قبل از رسیدن مناسبتی مانند سال نو، اقدام به تولید محتوای خود می کنند. پینترست به برندها توصیه می‌کند که حداکثر ۴۵ روز قبل از تعطیلات یا رویدادها محتوای فصلی را به اشتراک بگذارند.

گاهی اوقات حتی کاربران پینترست یا همان Pinner ها، سه چهار ماه قبل از آمدن رویدادی، محتوای خود را منتشر می‌کنند. این کار به افزایش فالوور در پینترست همیشه کمک می کند.

آیا استراتژی های استفاده از پینترست برای تجارت خود را می شناسید؟

 

 1. از مناسبت ها استفاده کامل را ببرید.

ترفندهای افزایش فالوور در پینترست

پینترست پلتفرمی است که، زمانی که مناسبت و رویدادی پیش می آید، کاربران زیادی را به خود جذب می‌کند.

به طور مثال، پینترست در روز مادر سال ۲۰۲۰ بیش از شش میلیون کاربر را به خود جذب کرد. این واقع یک آمار بسیار عالی در بین شبکه های اجتماعی است.

هر ساله پینترست به بهانه کریسمس، ۳۳ میلیون کاربر را به خود جذب می‌کند و ۵۶۶ میلیون پین در پینترست ایجاد می‌شود. نظر شما در این باره چیست؟ آیا این رویداد و مناسبت ها فرصت مناسبی برای جذب فالوور در پینترست نیستند؟

شما باید از این رویداد ها، بهترین استفاده را ببرید. همان طور که در بخش قبلی گفتیم، شما باید قبل از آمدن مناسبتی، محتوای مربوط به آن را تولید و منتشر کنید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم در مناسبت‌هایی مثل کریسمس، از کلمات کلیدی و هشتگ‌ها، در پین‌های خود استفاده کنید. این کار باعث می‌شود در این مناسبت های جهانی، فالوورهای زیادی را از سراسر جهان جذب کنید.

در مقاله ای جدا به آموزش جذب فالوور در اینستاگرام با استفاده از بازی و چالش پرداخته ایم.

 

کلام آخر

هر کاربری فعالیت خود را در هر شبکه مجازی که آغاز می کند، از همان اول تلاش می کند برای افزایش فالوور. این یک چیز طبیعی است. کاربران فضای مجازی انتظار بازخورد موثر از آن بستر را دارند.

کاربران پینترست هم دقیقا همین طور هستند. اگر پینترست را برای پیشرفت خود و کسب و کار خود انتخاب کرده‌اید، بسیار کار مناسبی را انجام داده‌اید.

در این مقاله سعی کردیم به طور کاملا گسترده و جامع، به راه های موثر افزایش فالوور در پینترست بپردازیم. امیدواریم که این مقاله برای شما موثر بوده باشد.

درباره ی محمد جواد پیوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *