قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

نرخ تعامل اینستاگرام | همه ی آنچه باید بدانید!

بازدید : 337

اگر شما در مورد شبکه های اجتماعی به طور مداوم مطالعه می‌کنید. یا حتی اگر فقط گاهی اوقات در مورد شبکه‌های اجتماعی می خوانید. حتماً در مورد نرخ تعامل اینستاگرام شنیده‌اید. متخصصین در این باره می گویند که اینستاگرام تعامل زیادی دریافت می کند.

این چیزی است که ما در مورد آن به طور مرتب و منظم در وبلاگ ها یا آموزش های مرتبط با شبکه های اجتماعی می شنویم. همواره به ما یادآوری می شود که اینستاگرام به طرز خارق العاده ای با ارزش است. و دلیل این با ارزش بودن، فقط نرخ تعامل بالای آن است. نرخ تعامل بالا نسبت به بقیه شبکه های اجتماعی در نظر گرفته می شود.

هرچه قدر نرخ تعامل در اینتستاگرام بالا باشد میزان بازدید پست ها و استوری های شما برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام بسیار بیشتر خواهد بود. باید با تولید محتوای جذاب برای پیج اینستاگرام خود این میازن از نرخ تعمل اینستاگرام را افزایش دهید.

به طور مثال بیشتر تحقیقات در این خصوص، نشان می دهند که تعامل میانگین در اینستاگرام حدود ۳ درصد است. ممکن است درصد به نظر شما عدد زیادی نیاید. ولی در مقایسه با پلتفرم های دیگر مثل فیسبوک یا توییتر که نرخ تعامل آنها به ترتیب ۰.۲۵ درصد تا یک درصد است، این عدد بسیار بالاتر است.

به هر حال با اینکه اعداد گویا هستند، در این نوشتار ما از اعداد فراتر می رویم. در این مقاله، بررسی می کنیم که چگونه می توانید نرخ تعامل را پیدا کنید، آن را بالا ببرید. همچنین توضیح می دهیم چرا تا این حد برای بیزنس ها مهم است.

 

نرخ تعامل اینستاگرام دقیقا چیست؟

نرخ تعامل اینستاگرام شما در واقع به شما می گوید چه تعدادی از مخاطبان شما با پست شما تعامل داشتند. این عدد با تقسیم کردن تعاملات به مخاطبین کل به دست می آید. 

اگر شما کمی در اینترنت جستجو کنید، متوجه می شوید که بحث هایی در خصوص این تعریف بسیار ساده وجود دارد.

مثلا در مورد اینکه چه چیزی دقیقا به عنوان تعاملات با پیج شما حساب می شود ؟ آیا لایک ها و کامنت ها باید اضافه شوند؟ آیا تعداد دفعات ذخیره شدن هر پست نیز باید به این مخلوط اضافه شود؟

و چه کسی دقیقا مخاطبان شما را می شمارد؟ مخاطبان شما فالوور های شما هستند یا به طور کلی هر کس که از هر طریقی پست شما را دیده باشد ؟

پاسخ این سوال ممکن است در طول زمان با توجه به اینکه پلتفرم دائما عوض می شود تغییر کند.

 ولی بدر حال حاضر، راه حلی برای محاسبه ی این نرخ تعامل ارائه می دهیم.

 

چگونه نرخ تعامل اینستاگرام را محاسبه کنیم؟

برای نرخ تعامل اینستاگرام تمام اتفاق هایی که، شامل کامنت ها لایک ها و سیو ها را جمع کنید. سیوها یک منبع دیداری اصلی نیستند. ولی قطعاً آن ها فرمی از تعاملات کاربران با محتوای شما هستند.  و این چیزی است که شما در حال اندازه‌گیری آن هستید. بنابراین تعداد ذخیره ها هم یک عامل خیلی مهم برای نرخ تعامل پیج شماست.

تمام تعاملات را به تعداد ایمپرشن ها تقسیم کنید. در این صورت در واقع تعاملات را به تعداد افرادی که پست شما را دیده اند تقسیم کرده اید. (در صورتی که در مورد ایمپرشن اینستاگرام اطلاعات ندارید نگران نباشید! به مقاله ی ما در این خصوص نگاهی بیندازید!)

دلیل اینکه ما از ایمپرشن ها به جای تعداد فالوور ها برای محاسبه نرخ تعامل استفاده می کنیم، این است که شما می‌خواهید بدانید که محتوای شما تا چه حد تاثیرگذار بوده است. باید ببینید روی چه تعدادی از افراد تاثیر گذاشته است.  نه اینکه روی چه تعدادی از افراد می توانست تاثیر بگذارد!

 فاکتورهای زیادی هستند که شما نمی توانید آنها را با محاسبه کردن از طریق فالوورها در نظر بگیرید.

 مثلا بعضی از فالورهای شما فقط یک بار در ماه به اینستاگرام مراجعه می‌کنند. در نتیجه آنها مقادیر زیادی از محتواهای تولید شده توسط افراد مختلف را از دست می‌دهند. همچنین الگوریتم گاهی چیزهایی که افراد می بینند را جابجا می کند. 

 بنابراین برای اینکه بدانید شما تا چه حد واقعاً تاثیرگذار بودید، لازم است به ایمپرشن پیج خود توجه کنید. 

یک استثنا در اینجا وجود دارد. وقتی شما در حال محاسبه نرخ تعاملات برای اینفلوينسر ها باشید می توانید از فالوور ها به جای ایمپرشن استفاده کنید.

 

چرا نرخ تعامل اینستاگرام معیاری است که باید به آن توجه کنیم؟

نرخ اینستاگرام یکی از مهمترین معیار هایی است که باید به آن توجه کنید. دلیل این امر این است که این عدد اطلاعات بیشتری نسبت به تعداد تعاملات خام یا تعداد ایمپرشن ها به تنهایی به شما در مورد کیفیت محتوای شما می دهد.

 تعداد تعاملات ممکن است تاثیرگذار به نظر برسد. ولی تا زمانی که این مفهوم با ایمپرشین ها ترکیب نشود نمی تواند گویا باشد.

برای مثال ۱۰۰ لایک و کامنت وقتی ۵۰۰ نفر یک پست را دیده اند برای یک برند عالی است. ولی همین عدد وقتی ۲۵۰۰۰ نفر یک پست را دیده اند اصلا عدد خوبی نیست. پس در واقع تعداد تعاملات با پیج شما در صورتی معنادار می شود که در کنار تعداد ایمپرشن ها آن را بسنجید.

البته این به این معنا نیست که ایمپرشن ها یا سایر معیار ها نباید اندازه گیری و رصد شود. مثلا همیشه ایده ی خوبی است که شما نسبت ایمپرشن به فالوور خود را در نظر بگیرید. در این صورت می توانید مطمئن شوید که تعداد کافی از مخاطبان شما محتوایتان را می بینند.

این می تواند به شما ایده بدهد که آیا مسیر کنونی محتوایتان به قدر کافی جالب هست یا باید آن را تغییر دهید. در کل رصد کردن دیتای کلی خودتان باید برایتان مهم باشد. اما ما باور داریم نرخ تعاملات باید فاکتور شماره یک در تمام این مطالعات باشد.

 

استوری های اینستاگرام

instagram engagement rate

برای یک مدت طولانی، استوری های اینستاگرام وجود نداشتند. بعد از به وجود آمدن استوری های اینستاگرام، مدتی طول کشید تا بتوانیم به گزارش های مستند در مورد آنها دست پیدا کنیم. به خصوص زمانی که آنها شروع به پشتییبانی از قابلیت‌های تعاملی کردند. 

حتما بخوانید: وایرال کردن پست اینستاگرام _ ۱۰ ترفند طلایی مارکتینگ ویروسی

در نظر داشته باشید که معمولا نرخ تعامل استوری های اینستاگرام شما از نرخ تعامل پست هایتان کمتر است. این پدیده نرمال است. بعضی از استوری های شما قابلیتهای اینتراکتیو، مثل استیکر ها یا هشتگ ها را ندارند. این قابلیت ها می توانند نرخ تعاملات را بالا ببرند. در صورتی که این قابلیت‌های اینتراکتیو وجود نداشته باشند، تنها راهی که کاربران می‌توانند با شما تعامل داشته باشند، این است که به شما پیام بفرستند. که معمولاً کمتر از فشردن ساده یک دکمه لایک اتفاق می‌افتد. معمولاً کاربران استوری های شما را بدون داشتن تعامل با پیج شما فقط نگاه می کنند.

در این جا هم برای پیدا کردن نرخ تعاملات، تعداد تعاملات را به تعداد افرادی که هر استوری را دیده اند تقسیم کنید. تعداد تعاملات ممکن است شامل افرادی باشد که به شما پیام داده‌اند یا افرادی که با شما توسط یک استیکر ارتباط داشته‌اند. همچنین شرکت کردن در رای گیری های استوری نیز جزو تعاملات به حساب می آید. 

 

چگونه به نرخ تعاملات اکانت اینستاگرام خود دسترسی داشته باشیم؟

برای اینکه بتوانید به درستی نرخ تعامل در اینستاگرام را حساب کنید، بهتر است به جای محاسبه نرخ تعاملات به صورت دستی از ابزارهایی استفاده کنید که این عدد را برای شما محاسبه می کنند.

این ابزارها به شما کمک می کنند که پروژه تجزیه و تحلیل عملکرد پیج خود را به طور قابل توجهی تسریع ببخشید. همچنین این ابزار ها به شما اطلاعات کلی در مورد نرخ تعامل اینستاگرام  هر پست را نیز می دهند. این ابزارها به شما در مورد چیزهایی می گویند که با نگاه کردن ساده به پست نمی‌توان آنها را فهمید. مثل اینکه چند نفر بعد از اینکه پست شما را دیدند روی پروفایلتان کلیک کردند.

اینستاگرام درون خودش چنین ابزاری را به نام   insight یا آنالیز پیج اینستاگرام دارد. که اگر شما اکانت خود را به حالت بیزینس تغییر دهید می توانید آن را داشته باشید.

شما می توانید ببینید که کدام پست ها نرخ تعامل بیشتری داشتند. در این صورت می توانید نتیجه گیری هایی را انجام دهید. مثلاً می‌توانید بفهمید کدام زمان برای پست کردن بهتر است. همچنین می توانید متوجه شوید که مخاطبان شما کدام نوع از محتوایی که تولید می‌کنید را بیشتر می پسندند.

همچنین شما می توانید از ابزارهای شخص ثالث هم استفاده کنید که امکانات بیشتری را به شما ارائه می دهند. برخی از این ابزارها در زیر آمده اند:

چگونه نرخ تعاملات خود را بهبود ببخشیم

اکنون که تمام اطلاعات لازم در مورد نرخ تعاملات را میدانیم. زمان آن رسیده است که چند راهنمایی کاربردی برای بهبود نرخ تعامل پیج اینستاگرام به شما بدهیم. اصلاً مهم نیست که پیج اینستاگرام شما اکنون در چه جایگاهی قرار دارد. همیشه جایی برای بهبود هست.

با توجه به اینکه نرخ تعاملات به طور کلی به شدت به این بستگی دارد که چقدر شما نیازهای مخاطبین خود را هنگام تولید محتوا در نظر می گیرید،  بسیار مهم است که شما محتوای با ارزش و با کیفیتی را به کاربران ارائه دهید. این محتوا باید به گونه‌ای باشد که کاربران بخواهند برای مطالب بیشتر به پیج شما مراجعه کنند. اگر مردم بخواهند بخوانند، تماشا کنند و روی پیج شما اسکرول کنند شما به هدف خود رسیده اید!

در مجموع، نسخه کلی در مورد محتوای با کیفیت وجود ندارد. اینکه چه محتوایی با کیفیت است تا حد خیلی زیادی بستگی به مخاطبین شما دارد. اما برخی قوانین وجود دارد که شما باید در هر حال آنها را رعایت کنید و در زیر به این قوانین می پردازیم.

 

قانون اول : پاسخ دهید

اگر هنوز هیچ کس زیر پست های شما کامنت نگذاشته است. خودتان یک کامنت بگذارید. این کامنت می تواند تگ کردن برخی افراد مثل اینفلوئنسرها باشد. همچنین شما می توانید از کال تو اکشن ها استفاده کنید و بگویید که ما را از نظرات خود مطلع کنید. یا اینکه یک سوال بپرسید. در این صورت خواهید دید که میزان کامنت ها و در نتیجه تعاملات با پیج شما بالا خواهد رفت. همچنین مهم است که به کامنت های کاربران پاسخ دهید. این گونه شما علاوه بر بالا بردن نرخ تعاملات کاربران را تشویق به گذاشتن کامنت می کنید.

 

قانون دوم: از هشتگ های مرتبط با زمینه کاری خود استفاده کنید

در صورتی که از هشتگ های مرتبط با زمینه کاری خود استفاده کنید، شما می توانید توجه کاربران را جلب کنید. در غیر این صورت ممکن است تعداد افرادی که به پیج شما دسترسی پیدا می کنند، بالا باشد. اما محتوایی که شما تولید کردید در حیطه ی علاقه آن کاربران نباشد.

instagram engagement rate

هشتگ هایی هستند که کمتر رقابتی هستند و کاربری که دنبال آن است واقعا به آن علاقمند است. چون این هشتگ بسیار تخصصی است، مثل هشتگ دستورالعمل های گیاهخواری. کسانی که به دنبال این هشتگ بیایند به دنبال غذاهای خاصی هستند. به علاوه رقابت برای آن کمتر است. پس اگر شما در سرچ ظاهر شوید حتما مورد توجه واقع می شوید. این استراتژی که شما را در دسترس افرادی قرار می دهد که واقعا محتوایتان برایشان ارزشمند است، می تواند هوشمندانه باشد.

 

قانون سوم:از کاربران سوال بپرسید

این یک استراتژی تقریباً تضمین شده برای بالا بردن نرخ تعامل پیج اینستاگرام شما است. وقتی شما از فردی سوالی می پرسید، واکنش طبیعی آنها این است که نظرشان را به اشتراک می گذارند. این چیزی است که افراد در اینترنت بیش از هر چیز خواستار انجام آن هستند. وقتی شما از آنها بپرسید که برای سال جدید چه کاری انجام می دهند یا هر سوال دیگری آنها جواب خواهند داد!

شما می توانید از این استراتژی در استوری ها با قرار دادن رای گیری ها استفاده کنید. یا اینکه از کاربران بخواهید که از شما سوال بپرسند. ایده دیگر این است که لایو اینستاگرامی برگذار کنید و از کاربران بخواهید که ایده ها و سوالاتشان را با شما در میان بگذارند. در این صورت علاوه بر این که شما نرخ تعاملات را بالا برده اید، جایگاه بهتری در شبکه های اجتماعی خواهید داشت.

اگر نیاز به آموزش در مورد گذاشتن نظر سنجی در استوری ها دارید به مقاله ی وبسایت فالووران در مورد آموزش تصویری نظر سنجی مراجعه کنید.

نرخ تعامل اینستاگرام

کپشن هایی بنویسید که آغاز کننده ی مکالمه باشند. درباره نحوه ی کپشن نویسی برای اینستاگرام این مقاله را مطالعه نمایید

از کپشن هایی استفاده کنید که سوالات بیشتری به وجود بیاورند که کاربران بخواهند آنها را بپرسند.

ظاهر احساسی به کپشن بدهید. در این صورت مردم بیشتر واکنش نشان خواهند داد و ممکن است بخواهند دوستانشان را تگ کنند.

به نحوی از مردم بخواهید که داستان خودشان را بگویند. بسیاری از مردم از گفتن داستانشان خشنود خواهند بود.

کپشن های کوتاه تاثیر گذارترند. سعی کنید کپشن هایتان حداکثر ۱۵۵ کاراکتر باشند. در این صورت شانس اینکه کاربران بخواهند نظراتشان را ابراز کنند بیشتر می شود.

 

جمع بندی

با توجه به ذکر مطالب گفته شده در این مقاله برای اینکه نرخ تعامل اینستاگرام خود را بالا ببرید باید برا اساس یک برنامه ریزی برای تولید پست های جذاب خود داشته باشید.

نرخ تعامل اینستاگرام شما یک عامل مهم برای عملکرد پیج شماست. یک نرخ تعامل بالا بیانگر این است که مخاطب شما محتوای شما را می بیند. و با آن تعامل دارد. شما باید دائما در حال چک کردن نرخ تعاملات پیج خود باشید. و از آن به عنوان چراغ راه خود در بهبود عملکرد پیج خود استفاده کنید. موفق باشید.

 

درباره ی پارمیدا گرانفر

قبلی آموزش منشن کردن افراد در استوری های اینستاگرام
بعد لیست کامل ویژگی های اینستاگرام برای دیجیتال مارکترها

مطلب پیشنهادی

حذف تاریخچه سرچ اینستاگرام

حذف پیشنهادات سرچ اینستاگرام چگونه انجام میشود؟

در این آموزش به حذف پیشنهادات سرچ اینستاگرام می پردازیم. اینستاگرام هم مثل شبکه‌های اجتماعی دیگر …

10 دیدگاه

  1. . ممنون از سایت مفیدتون . الان کاملا برای من روشن شد که به چه فاکتور هایی باید توجه کنم تا پیج موفق تری داشته باشم

  2. در صورتی که پستی از پیج ما توی پیج دیگه ای دیده بشه هم نرخ تعاملات بالا میره؟

  3. به نرخ تعامل بیشتر باید توجه کنیم یا تعداد فالوور ها ؟ با توجه به این توضیحات دیگه فک نکنم فالوور ها مهم باشن !

  4. آیا میزان سیو شدن عکس ها هم توی نرخ تعامل تاثیر داره ؟

  5. سلام میخواستم بدونم فرمولی که توی مقاله گفته شده فرمول رسمی اینستاگرامه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *