قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

ترفندهای بازاریابی در یوتیوب چه هستند و چه مزایایی دارند؟

بازدید : 15

در این مقاله، ترفندهای بازاریابی در یوتیوب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همان طور که می دانید، یوتیوب شبکه اجتماعی است، که در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است.

در یوتیوب، انواع حوزه های مختلف، برای خود یک کانال راه اندازی کرده اند و فعالیت خود را پیش می برند. امکان ندارد شما در یوتیوب موضوعی را جستجو کنید و برای آن چندین ویدیو نمایش داده نشود. این موضوع به حدی به واقعیت پیوسته است، که می توان گفت، یوتیوب بزرگترین دانشگاه جهان است.

همان طور که گفتیم، در یوتیوب حوزه های مختلفی فعالیت دارند؛ مخصوصا کسب و کارهای مختلف. انواع کسب و کارها هستند، که در یوتیوب به بهانه بازاریابی بهینه فعالیت می کنند. بازاریابی در یوتیوب اغلب توسط بازاریابان شبکه های اجتماعی نادیده گرفته می شود. برخی فکر می کنند یوتیوب فقط به عنوان یک بستر اجتماعی برای سرگرمی استفاده می شود. اما این موضوع صحت ندارد.

در هر صورت، فرصت های بی شماری برای بازاریابی در یوتیوب وجود دارد. مخصوصا اگر مخاطبان شما در این پلتفرم فعالیت داشته باشند. یوتیوب ماهانه دو میلیارد کاربر از سراسر جهان به خود جذب می کند. پلتفرم یوتیوب به عنوان پرکاربردترین پلتفرم آنلاین در میان بزرگسالان ایالات متحده به حساب می آید. در هر ۱ دقیقه در یوتیوب، ۵۰۰ ساعت ویدیو بارگذاری می شود.

به طور کلی شبکه های اجتماعی در حال حاضر بستری بسیار مناسب برای بازاریابی هستند. در مقاله ای جدا به بازاریابی در تلگرام هم پرداخته ایم. اما بازاریابی در یوتیوب، مانند بازاریابی در شبکه های اجتماعی دیگر دارای ترفندهایی است. در ادامه به ترفندهای بازاریابی در یوتیوب می پردازیم. همراه ما باشید.

 

 1. برای بازاریابی خود کانال یوتیوب ایجاد کنید

ایجاد کانال در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

شما می‌توانید با داشتن یک حساب عادی در گوگل، یک کانال برای بازاریابی خود در یوتیوب ایجاد کنید. کانال ایجاد شده تحت نام شما خواهد بود. بسته به تنظیمات انجام شده برای کانال یوتیوب، ممکن است یوتیوب بینندگان را به آدرس ایمیل شخصی شما متصل کند.

اگر یک برند در یوتیوب هستید و به دنبال بازاریابی هستید، پیشنهاد می‌کنیم از نام برند خود برای نام کانال یوتیوب خود استفاده کنید.

با داشتن یک کانال در یوتیوب، چندین کاربر فعال در یک لحظه می توانند شما را دنبال کنند. حتی اگر که هنوز نمی‌خواهید فعالیتی حرفه‌ای در یوتیوب داشته باشید، پیشنهاد خوبی است، تا با استفاده از یک کانال در یوتیوب، خود را حداقل فعال نگه دارید.

برای ساخت کانال تجاری در یوتیوب به مقاله ما در سایت مراجعه نمایید.

 

 1. در مورد مخاطبان خود اطلاعات کسب کنید

شناخت مخاطبان در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

یکی دیگر از ترفندهای بازاریابی در یوتیوب کسب اطلاعات در مورد مخاطبان خود است. اطلاعاتی که در رابطه با مخاطبان خود باید کسب کنید شامل محل زندگی، رده سنی مخاطبان و زمان فعالیت آن ها است. کسب اطلاعات در حوزه این سه مورد، می تواند بسیار به شما کمک کند.

به طور کلی فرقی ندارد که در چه حوزه ای بازاریابی می کنید؛ برای بازاریابی موثر، شناخت مخاطبان الزامی است.

با داشتن یک کانال یوتیوب برای تجارت خود، می توانید به قابلیت Analytics دسترسی داشته باشید. شما می تواند برای کسب اطلاعات از مخاطبین خود، از این قابلیت استفاده کنید. با استفاده از قابلیت آنالیز یا همان تجزیه و تحلیل، شما حتی از ساعات فعالیت مخاطبان خود هم مطلع خواهید شد.

جدا از تجزیه و تحلیل مخاطبان خود، سعی کنید از نظرات آن ها هم بازدید کنید. دیدن کامنت ها یا همان نظرات مخاطبان، می تواند به شما در شناخت آن ها بسیار کمک کند. شما با آنالیز کامنت کاربران خود، می توانید از علایق آن ها باخبر شوید.

همچنین قسمت کامنت‌های یوتیوب، مکانی مناسب برای تعامل داشتن با مخاطبان تجارت خود و نظرسنجی از آن ها است. ایجاد نظرسنجی در یوتیوب و تعامل داشتن با مخاطبان، می تواند یکی دیگر از ترفندهای بازاریابی در یوتیوب باشد.

مخاطبان یوتیوب خود را با سایر مخاطبان شبکه های اجتماعی خود مقایسه کنید. سعی کنید از مخاطبان خود، برای ایده پردازی های مختلف، نظیر ایده هایی برای تولید محتوا استفاده کنید.

برای آگاهی از نحوه برندسازی در یوتیوب مقاله ما را در سایت مطالعه کنید.

 

 1. در مورد رقبای خود تحقیق کنید

تحقیق درباره رقبا در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

تحقیق کردن در مورد رقبای خود در یوتیوب، یکی دیگر از ترفندهای بازاریابی در یوتیوب است. مانند هر شبکه اجتماعی دیگر، یوتیوب دارای فضای رقابتی است. در یوتیوب تجارت شما در هر حوزه ای فعالیت داشته باشد، باز هم دارای چندین رقیب است. شما با استفاده از ابزارهای مختلف، می توانید به تحقیق و آنالیز رقبای خود در یوتیوب بپردازید.

سعی کنید در اول کار، با تحقیق در مورد سه تا پنج رقیب مربوطه کار خود را آغاز کنید. به طور مثال شما می توانید، از ابزار Google Ads که بر پایه کلمات کلیدی فعالیت دارد، به تحقیق در مورد رقبای خود در یوتیوب بپردازید. شما با استفاده از این ابزار می توانید، کلمات کلیدی را جستجو کنید. و ببینید چه کلماتی بیشترین سرچ را داشته اند.

سعی کنید در تحقیق در مورد رقبای خود، معیارهای کلیدی مانند، تعداد دنبال کنندگان و آمار بازدیدها را هم در نظر بگیرید. به عناوین و توضیحات نگاه کنید تا ببینید از چه کلمات کلیدی در یوتیوب استفاده می کنند. نظرات ویدیوهای آن ها را بخوانید. تا ببینید دنبال کنندگان حوزه شما بیشتر به چه چیزهایی می پردازند.

در تحقیق های خود در یوتیوب به عنوان یک بازاریاب، به شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات ارائه شده توسط هر رقیب بپردازید.

 

 1. از کانال های دیگر بیاموزید و الگو برداری کنید

الگوبرداری در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

کسب تجربه و الگوبرداری از دیگر کانال های یوتیوب، یکی از ترفندهای بازاریابی در یوتیوب است.

سعی کنید ترفندها و قالب هایی را که توجه شما را جلب می کنند، یادداشت کنید و از آن ها استفاده کنید. چه چیزی مانع بازگشت شما به این کانال ها در یوتیوب می شود؟ چگونه محبوب ترین کانال های یوتیوب بازدیدهای بالا و تعاملات بالا را ایجاد می کنند؟

به ویدیوهای پرطرفدار یوتیوب نگاهی بیندازید. حتی اگر ویدیوهای محبوب یوتیوب، هیچ ارتباطی با تجارت و صنعت شما نداشته باشند، چیزهای زیادی می‌توانید از آنها یاد بگیرید.

سعی کنید مارکترهای حوزه تجارت خود را دنبال کنید و از آن ها الگوبرداری کنید. بعد از کسب تجربه از دیگر کانال‌ها، شروع به فکر کردن در مورد استراتژی محتوای یوتیوب خود کنید.

ما همچنین مقاله ای برای راهکارهای افزایش اعضای یوتیوب تهیه کرده ایم.

 

 1. ویدیوهای بهینه تولید کنید

بهینه سازی ویدیو در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

همان طور که می دانید، یوتیوب بر پایه محتوای ویدیویی فعالیت دارد. تولید ویدیوهای بهینه در یوتیوب، یکی از ترفندهای بازاریابی در یوتیوب است. یوتیوب موتور جستجوی ویدیو است؛ مانند گوگل، که اتفاقاً مالک یوتیوب است. نتایج جستجوی ویدئوها در یوتیوب براساس عناوین، کلمات کلیدی، توضیحات و سایر عوامل رتبه بندی نمایش داده می شوند.

ویدئوهای خود را بهینه کنید تا بهترین فرصت برای نمایش در نتایج جستجو و بازدید بیشتر را داشته باشید. در ادامه به نکاتی برای بهینه سازی ویدیوهای یوتیوب می پردازیم.

 • یک عنوان قوی بنویسید

عنوان یکی از سیگنال های اصلی الگوریتم یوتیوب است. عنوان به دنبال کنندگان شما برای دسترسی سریع تر به ویدیوهای شما بسیار کمک می کند. همچنین شما باید سعی کنید در ویدیوهای خود از کلمات کلیدی حوزه فعالیت و بازاریابی خود استفاده کنید.

برای یافتن کلمات کلیدی مناسب می توانید از ابزار های Google Trends و Google Ads ’Keyword Planner استفاده کنید. سعی کنید بعد از یافتن کلمات کلیدی مناسب، آن ها را در ابتدای کپشن خود قرار دهید.

 • از تصاویر بندانگشتی (thumbnail) استفاده کنید

در ویدیوهای یوتیوب، تصاویر بندانگشتی حتی قبل از عنوان نمایش داده می شوند. ۹۰ درصد ویدیوهای یوتیوب که بازدید بالایی دارند، از تصاویر بندانگشتی استفاده می کنند.

شما می توانید با خلاقیت خود، تصاویر بندانگشتی زیادی تولید کنید. تصاویر بندانگشتی با استفاده از برنامه‌ها و وب سایت های زیادی ایجاد می شوند. تصاویر بندانگشتی که برای ویدیوهای یوتیوب استفاده می شوند، باید دارای وضوح بالایی باشند.

 • برای ویدیوهای خود توضیحات در نظر بگیرید

شما در یوتیوب این امکان را دارید، تا در هنگام منتشر کردن ویدیو، چند خط توضیح در نظر بگیرید. سعی کنید حتما در توضیحات ویدیو خود، حتما از کلمات کلیدی به کار ببرید. البته این نباید طوری باشد که شما اسپم به نظر برسید.

در بخش توضیحات ویدیو، اگر توضیحات شما بیش از ۳۰۰ کلمه شود، در پایین آن ها گزینه Show More نشان داده می شود. مخاطبان با کلیک بر روی آن می توانند ادامه توضیحات ویدیو را بخوانند. همچنین شما می توانید در توضیحات خود به عنوان یک بازاریاب در یوتیوب، لینک هم درج کنید.

پیشنهاد می کنم ساخت عنوان و توضیحات سئو شده برای ویدئوهای یوتیوب را نیز مطالعه نمایید.

 

 1. ویدیوها را زمانی مناسب منتشر کنید

زمان مناسب انتشار ویدیو در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

انتشار ویدیوها در یوتیوب در زمانی مناسب، یکی دیگر از ترفندهای بازاریابی در یوتیوب است. اکنون که ویدیوهای خود را ایجاد و بهینه سازی کرده‌اید، وقت آن است که برای انتشار آن ها برنامه ریزی کنید. برای بیشتر کاربران ۱۸ تا ۳۴ ساله، یوتیوب جای تلویزیون سنتی را گرفته است.

کانال خود را تجزیه و تحلیل کنید تا بفهمید چه زمانی از روز، بیشترین بازخورد را ویدیوهای شما داشته اند. هنگامی که بهترین زمان را در روز برای انتشار ویدیو مشخص کردید، در همان زمان ویدیوهای یوتیوب خود را بارگذاری کنید.

آیا از بهترین زمان ارسال پست در اینستاگرام آگاه هستید؟

 

 1. پروفایل یوتیوب خود را جهت جذب فالوور بهینه سازی کنید

بهینه سازی پروفایل در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

طبیعتا یک مارکتر در یوتیوب برای دیده شدن، نیاز به جذب فالوور یا همان دنبال کننده دارد. یکی از ترفندهای بازاریابی در یوتیوب و جذب فالوور در آن، بهینه سازی پروفایل در آن است. اگر هنوز به بهینه سازی پروفایل خود در یوتیوب، به عنوان یک بازاریاب نپرداخته‌اید، می‌توانید از نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم کمک بگیرید.

 • شرح کانال

در برگه “درباره” پروفایل خود، توضیحات کلی درباره فعالیت تجارت خود، به عنوان یک بازاریاب بنویسید. همچنین می توانید در این قسمت، لینک های خروجی هم به واسطه افزایش ترافیک درج کنید.

 • تصویر کانال یوتیوب

شما می‌توانید به عنوان بازاریاب یک تجارت، از تصویر برند و کسب و کار خود در کانال یوتیوب خود استفاده کنید. دقت داشته باشید، که از یک تصویر با کیفیت و جذاب استفاده کنید.

به علاوه این دو مورد، شما می‌توانید، کانال‌های دیگر یوتیوب را به عنوان تگ، در صفحه یوتیوب خود درج کنید.

 

 1. از تبلیغات یوتیوب استفاده کنید

تبلیغات در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

یکی از ترفندهای بازاریابی در یوتیوب که جزو ترفندهای پر بازده هم است، استفاده از تبلیغات در یوتیوب است. تبلیغات یوتیوب می تواند روشی موثر برای گسترش سطح دسترسی به کانال شما باشد. شما می توانید در یوتیوب، با پرداخت هزینه ای به کانال های دیگر، کانال یوتیوب خود را تبلیغ کنید.

به عنوان یک بازاریاب در یوتیوب این می تواند روشی بسیار موثر برای شما باشد. سعی کنید در کانال هایی تجارت خود را تبلیغ کنید، که حوزه فعالیتشان مربوط به شما باشد.

شما می توانید تبلیغات یوتیوب خود را در ویدیوها و به طور دیگر به صورت آنلاین انجام دهید. پیشنهاد می کنیم روش های مختلف را، برای انجام تبلیغات امتحان کنید.

ممکن است به تبلیغات در اینستاگرام نیز علاقه مند باشید.

 

 1. همکاری با اینفلوئنسرها

همکاری با اینفلوئنسر در یوتیوب و ترفندهای بازاریابی در یوتیوب

یکی دیگر از ترفندهای بارزاریابی در یوتیوب همکاری با اینفلوئنسرها است. اینفلوئنسرها تقریبا در هر شبکه اجتماعی حضور دارند. همکاری با اینفلوئنسرها، راهی بسیار مناسب برای دیده شدن نام تجاری شما است. اینفلوئنسرها می توانند دنبال کنندگان خود را، ترغیب به استفاده از محصولات و خدمات شما بکنند.

در واقع همکاری با اینفلوئنسرها هم، نوعی تبلیغ است. ولی این نوع تبلیغ، هم هزینه سنگین تری دارد و هم خروجی موثرتری. در مقاله ای جدا، به طور کلی به مبحث اینفلوئنسرهای حاضر در شبکه های اجتماعی پرداخته ایم.

 

کلام آخر

مانند دیگر شبکه های اجتماعی، یوتیوب هم بستری بسیار مناسب برای بازاریابی و دیده شدن شما است.

سعی کنید برای پیشرفت کسب و کار خود، به بازاریابی در تمامی شبکه های اجتماعی بپردازید. در مقاله ای جدا ترفندهای بازاریابی در اینستاگرام را هم مورد بررسی قرار داده ایم.

اما در این مقاله به ترفندهای بازاریابی در یوتیوب پرداختیم. امیدواریم که بهره کافی را برده باشید.

 

درباره ی محمد جواد پیوندی

مطلب پیشنهادی

تکنیک های سئو کلاه سفید برای ویدئو های یوتیوب

تکنیک های سئو کلاه سفید برای ویدیوهای یوتیوب

تولید محتوای بصری و اشتراک گذاری آنها، یکی از کارهای جذابی است که بسیاری به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *