قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

کپشن نویسی چیست؟ نکات طلایی برای صحیح نوشتن کپشن

بازدید : 3,235

کپشن نویسی به یکی از بزرگترین دغدغه های افرادی که در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین فعالیت می کنند تبدیل شده است.

به همین دلیل ما امروز تصمیم گرفتیم تا در مورد اهمیت کپشن نویسی در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی صحبت کنیم. و نکات مهمی که می تواند به شما در نوشتن صحیح کپشن کمک کند را بیان کنیم.

 

پادکست آموزش کپشن نویسی

کپشن نویسی یکی از اصول اولیه برای انتشار یک پست جذاب می باشد. بنابراین آموزش نحوه صحیح کپشن نویسی و رعایت نکات آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

درست است که هر شبکه اجتماعی اصول خاص خود را برای نوشتن کپشن مناسب دارد و ممکن است در طول زمان دستخوش تغییراتی بشود.

اما نکاتی وجود دارد که رعایت کردن آنها در تمام شبکه های اجتماعی، به خصوص اینستاگرام سبب وایرال شدن پست های شما شود.

اگر میخواهید درباره وایرال شدن بیشتر بدانید حتما با مقاله وایرال در اینستاگرام چیست؟ همراه شوید.

اما کپشن نویسی چیست؟ و این نکات مهم که باید رعایت شوند کدامند؟ با ما همراه شوید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

آموزش کپشن نویسی اینستاگرام

 

کپشن چیست؟

حال میخواهیم بدانیم کپشن چیست؟ شاید شما هم با شنیدن کلمه کپشن به مقدار زیادی ذهن تان به سمت اینستاگرام برود. ولی باید گفت که کپشن نویسی فقط مربوط به اینستاگرام نیست  و در سایر شبکه های اجتماعی هم از آن استفاده می شود.

اما این کلمه در اینستاگرام رواج بیشتری دارد.

کپشن در واقع متنی است که در زیر پست ها نشان داده می شود. و توضیحات بیشتری در مورد پستی که گذاشته اید می دهد.

کپشن چیست و در اینستاگرام چه مفهومی دارد

و در واقع بعد از خود پست، مهم ترین بخشی که وجود دارد کپشن است. زیرا که می توان در آن توضیحات بیشتری در مورد پست خود بدهید. و به نوعی تکمیل کننده پست محسوب می شود.

و باید برای نوشتن آن دقت فراوانی به خرج داد. و به نوعی نوشته شود تا بتواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند. و کاربر را مشتاق کند تا شما را دنبال کند.

کپشن چیست؟ کپشن نویسی چگونه باید انجام شود؟

در اینستاگرام یک کپشن می تواند تا ۲۲۰۰ کاراکتر داشته باشد. و می توان در کپشن ها تا ۳۰ هشتگ هم استفاده کرد. که می تواند تا حد فراوانی در جذب و افزایش فالوور شما موثر باشد.

کپشن در اینستاگرام چیست

کپشن نویسی خوب در اینستاگرام

بدون شک کپشن نویسی خوب یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که می تواند تعداد لایک و کامنت های شما را افزایش بدهد. و باعث می شود تا کاربران تعامل بیشتری با شما داشته باشد.

یک کپشن خوب باعث می شود که پست های شما جذابیت بیشتری پیدا کنند. و مخاطب می تواند با مطالعه آن سرگرم تر بشود.

طبق تجربیات خود ما و اطلاعاتی که خود اینستاگرام آن را منتشر کرده است، پست هایی که کپشن نویسی خوبی داشته اند از محبوبیت بیشتری نزد کاربر ها برخوردار هستند.

کپشن نویسی در اینستاگرام

و علاوه بر افزایش تعداد لایک و کامنت پست هایتان، باعث می شود تا به واسطه هشتگ هایی که در آن استفاده می کنید کاربر های جدید صفحه شما پیدا کنند و شما را دنبال کنند.

چطور یک کپشن خوب بنویسیم؟

کپشن نویسی خوب چگونه است؟

حال که با معنای کامل و دقیق کپشن نویسی آشنا شدید باید با روش های جذب مخاطب از طریق کپشن نویسی هم مطلع شوید. یاد بگیرید چگونه کپشنی بنویسید که عکس العمل و واکنش دلخواه شما را از مخاطب دریافت کنید.

کپشن نویسی بهتر است با لحنی عامیانه و صمیمی نوشته شود. البته این مورد به معنای این نیست که نتوانیم از محتواهای رسمی استفاده کنیم.

چطور یک کپشن خوب بنویسیم

اینستاگرام به خاطر ماهیتی که دارد بهتر است که در کپشن نویسی از لحن های خودمانی استفاده شود. این نوع لحن به دلیل صمیمیتی که ایجاد می کند باعث دائم کردن فالووران و حتی افزایش آنها می شود.

آموزش کپشن نویسی

آموزش کپشن نویسی

خوب حالا که با کپشن نویسی آشنا شدید و از اهمیت آن اطلاع پیدا کردید. بهتر است به بیان نکاتی بپردازیم که می تواند به نوشتن یک کپشن مناسب به شما کمک کند. و باعث پیشرفت صفحه شما در اینستاگرام و افزایش لایک، کامنت و دنبال کننده های شما بشود.

۱- مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید:

شناسایی هدف نکه مهم در کپشن نویسی

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در اینستاگرام به آن دقت کنیم این است که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند. و نکته مهم تر از آن این است که علایق و رفتار آن ها را به خوبی بشناسیم.

در اینستاگرام بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر فعالیت دارند. و قطعا تمام آن ها نمی توانند مخاطبان هدف شما باشند.

پس بهتر است در ابتدا مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید. و بر اساس آن ها فعالیت خود را ادامه دهید.

اگر علاوه بر کپشن نویسی میخواهید مخاطبان بیشتری برای پیج خود جذب نمایید با مقاله راه های جذب مخاطب هدف اینستاگرام همراه باشید.

در مورد کپشن نویسی هم این موضوع بسیار اهمیت دارد که کپشن باید بر اساس شخصیت و علایق مخاطبان هدفتان نوشته بشود تا بتوانید بازخورد بهتری بگیرید.

۲- نکات مهم تر را در جملات اول بنویسید:

نکات مهم در کپشن نویسی اینستاگرام در جملات ابتدایی

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم حداکثر تعداد کاراکتر یا حروفی که می توانید در کپشن اینستاگرام از آن استفاده کنید ۲۲۰۰ کاراکتر است.

اما باید به این نکته دقت کنید که در ابتدا، زمانی که کاربر پست شما را می بیند فقط دو یا سه خط اول کپشن شما برای او نمایش داده می شود. و کاربر باید برای مطالعه بقیه متن روی گزینه ((بیشتر)) یا همان ((more)) کلیک کند.

نکات مهم در مورد کپشن نویسی

پس حتما ابتدای کپشن خود را به نوعی بنویسید تا برای کاربر جذاب باشد. و تمایل پیدا کند تا آخر مطلب شما را دنبال کند. و نکات مهم تر را در دو خط ابتدایی کپشن بنویسد.

۳- از شکلک ها یا همان ایموجی ها استفاده کنید:

برای کپشن نویسی خوب از شکلک ها یا همان ایموجی ها استفاده کنید

استفاده از شکلک و ایموجی به جزو جدایی ناپذیر مکالمات هر روزه ما در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

استفاده از شکلک و ایموجی در کپشن باعث می شود متن شما احساس بیشتری پیدا کند و جذاب تر به نظر برسد.

خیلی از افراد تصور می کنند که با استفاده از شکلک و ایموجی باعث افت شخصیت برند خود خواهند شد.

اما باید گفت که در اشتباه هستند. چرا که اگر در برنامه اینستاگرام بتوانید از این شکلک و ایموجی ها در جای درست و به مقدار صحیح استفاده کنند باعث می شوید تا مخاطب راحت تر با شما تعامل پیدا کنند.

تنها نکته ای که باید در مورد استفاده از شکلک ها و ایموجی ها آن را رعایت کنید این است که سعی کنید ار آن ها در جای درست استفاده کنید و از استفاده بیش از حد از آن ها بپرهیزید.

۴- در استفاده از هشتگ ها دقت به خرج دهید:

هنگام کپشن نویسی اینستاگرام در استفاده از هشتگ ها دقت به خرج دهید

طبق آمار هایی که اینستاگرام منتشر کرده است استفاده از هشتگ ها در هر پست باعث می شود پست شما به طور میانگین ۱۳% بیشتر دیده شود.(پس در هنگام کپشن نویسی حتما از هشتگ ها استفاده نمایید)

اما این مطلب به این معنی نیست که کپشن خود را پر از هشتگ های مختلف کنید. بلکه باید انتخاب هشتگ ها هدفمند باشد و در انتخاب آن دقت فراوانی به خرج داد.

برای انتخاب هشتگ ها نکاتی را در ادامه ذکر خواهیم کرد. که قطعا می توانید با رعایت آن ها باعث پیشرفت چشمگیری در افزایش فالوور و دیگر موارد داشته باشید.

 • اولین موردی که در انتخاب هشتگ ها باید آن را رعایت کنید این است که حتما هشتگ انتخابی شما مرتبط با محتوای پست تان و موضوع صفحه تان باشد.
 • سعی کنید در بین متن خود از هشتگ کمتر استفاده کنید. یا اگر در بین متن از هشتگ استفاده می کنید به هیچ وجه چند هشتگ را پشت سر هم نیاورید.
 • در هر پست اینستاگرامی می توانید از ۳۰ هشتگ استفاد کنید. اما این به این معنی نیست که حتما باید در تمامی پست هایتان ۳۰ هشتگ استفاده کنید.
 • بهتر است برای استفاده از هشتگ حدود ۲ یا ۳ عدد در خود متن کپشن استفاده کنید. و بقیه هشتگ هایی که فکر می کنید می تواند برای کاربران مفید باشد و می تواند باعث قرار گرفتن در معرض دید کاربران شود را در انتهای متن خود استفاده کنید.

۵- از کاربرانتان بخواهید فعالیت و تعامل بیشتری با شما داشته باشند:

کپشن نویسی همانطور که گفته شد بسیار مهم است و در کپشن خود از کاربرانتان بخواهید که نظراتشان را بگویند. تا بتوانید هم نظرات بیشتری را دریافت کنید و هم بیشتر با کاربرانتان آشنا بشوید.

تعامل در کامنت گذاری

و علاوه بر موارد قبل، این کار باعث می شود که کاربران احساس نزدیکی بیشتری نسبت به شما پیدا کنند. و باعث می شود که پست های شما به اشتراک گذاشته بشوند. و در نهایت به افزایش فالوور شما می انجامد.

شما می توانید سوالات متفاوت و جذابی را در کپشن خود مطرح کنید. و از کاربرانتان بخواهید که به آن ها جواب بدهند. و نظراتشان را در مورد آن ها بیان کنند.

یا اینکه می توانید از کاربران بخواهید از طریق لینکی که در بخش بیو قرار داده اید وارد سایتتان بشوند و مقالات شما را مطالعه کنند.

کپشن نویسی و دعوت کاربر به تعامل در کپشن

اما موردی که در حال حاضر به مقدار زیادی بر افزایش تعامل و فعالیت کاربران با شما تاثیر گذار است، دعوت آن ها به یک چالش یا یک مسابقه جذاب است.

این کار علاوه بر اینکه باعث فعالیت بیشتر کاربران در صفحه شما می شود، باعث می شود که پست های شما به مقدار بیشتری به اشتراک گذاشته بشوند. و کاربران جدیدی وارد صفحه شما بشوند.

 

۶- با لحن اینستاگرام با مخاطبان صحبت کنید:

برای کپشن نویسی خوب با لحن اینستاگرام با مخاطبان صحبت کنید

اگر کمی در شبکه های اجتماعی و مطالبی که در آن ها بارگذاری می شود دقت کنید، متوجه خواهید شد که هر کدام از شبکه های اجتماعی لحن مخصوص به خود را دارند.

برای مثال در لینکدین جملات و کلماتی که به کار می رود معمولا جملات سنگین و تخصصی هستند. و در مقابل در اینستاگرام از یک لحن صمیمی و خودمانی استفاده می شود.

پس بهتر است برای نوشتن کپشن هایتان از یک لحن صمیمی تر استفاده کنید. تا مخاطبان و کاربران تان زمان مطالعه کپشن احساس راحت تر و بهتری داشته باشند.

لحن صمیمانه برای نوشتن کپشن اینستاگرام

نکته دیگری که اهمیت دارد اهمیت شروع کپشن نویسی است. همان طور که می دانید یک کپشن مانند یک مقاله سر تیتر ندارد. اما همان جملات و کلمات اولیه در کپشن نویسی می توانند موضوع اصلی را به مخاطب منتقل کند.

اگر دقت کرده باشید جمله اول نمایش داده می شود. و جمله های دیگر را باید با زدن گزینه more ببینیم.

پس اگر کلمات اول در کپشن نویسی جذاب نباشد نمی تواند مخاطب را ترغیب به خواندن بیشتر کند.

اگر میخواهید کپشن فردی را کپی کنید اما نمیدانید چگونه؟ حتما به مقاله کپی کردن کپشن اینستاگرام سر بزنید.

۷- کپشن بسیار طولانی ننویسید:

برای کپشن نویسی خوب در اینستاگرام کپشن بسیار طولانی ننویسید

در واقع هر شبکه اجتماعی مناسب یک نوع تولید محتواست. اینستاگرام به خاطر الگوریتمی که دارد بهتر است که از محتوای ویدئویی و تصویری بیشتر استفاده بشود.

این نکته را هم در نظر بگیرید که کپشن نویسی مطابق با سلیقه مخاطب و فالوورهایتان می تواند کمک بزرگی به شما کند.

این کار باعث می شود که هیچگاه از کپشن های شما نگذرند. و حتی به فالوور دائمی شما تبدیل شوند.

معمولا در اینستاگرام افراد پشت سر هم و خیلی سریع به پست ها نگاه می کنند و وقت زیادی برای مطالعه و بررسی کامل تمامی پست ها نمی گذارند.

کپشن بسیار طولانی ننویسید

پس بهتر است در کپشن نویسی از نوشتن یک متن طولانی بپرهیزید. و به جای آن خلاصه ای جذاب و خواندنی بنویسید.

 

۸- به کار بردن ایده های مختلف در کپشن نویسی:

به کار بردن ایده های مختلف در کپشن نویسی

یکی از مواردی که می تواند مخاطب را درگیر کند پیدا کردن ایده مناسب و جذاب در محتوا است.

توصیه ما این است که قبل از نوشتن کپشن ایده جذاب متناسب با موضوع انتخاب کنید.

این کار باعث می شود ساختار کپشن شما درگیر کننده و جذاب باشد. و در نهایت بهترین کپشن را نوشته باشید.

اگر بخواهیم نکات نوشتن کپسن را در یک خط بیان نماییم باید بگوییم که کپشن شما باید حاوی یک تیتر، یک لید، مقدمه، متن اصلی و نتجیه گیری باشد.
هچنین این را نیز بگوییم که علاوه بر رعایت کردن این موارد بهتر است در نوشتن کپشن ها خلاقیت به خرج دهید! از کپشن هایی که همه استفاده میکنند استفاده نکنید و سعی کنید طوری کپشن بنویسید که مشتاق شوند در مورد آن با شما صحبت کنند.

نکته: لید به بخش اصلی و خبری مقاله اشاره دارد. لید پس از تیتر(عنوان) مهم‌ترین بخش یک خبر و یا کپشن است.

قبل از به پایان رساندن مقاله باید بگوییم که میتوانید ارزانترین پنل خدمات اینستاگرام و تلگرام را از طریق سایت ما خریداری نمایید.

نتیجه گیری

برای پیشرفت صفحه اینستاگرام و در معرض دید قرار گرفتن بیشتر حتما باید از کپشن نویسی استفاده کنید. پساین را فراموش نکنید که اگر پستی کپشن ندارد حتی ار برای گذشته نیز هست برای آن یک کپشن زیبا و معنی دار بنویسید.

اصول و نکات بالا برای نوشتن کپشن در اینستاگرام یا شبکه های اجتماعی دیگر به شما کمک می‌کند.

درباره ی تیم محتوای فالووران

قبلی همه چیز در رابطه با جلوگیری از پخش خودکار ویدیو در اینستاگرام
بعد چگونه پیج خود را در لیست پیشنهادی اینستاگرام یا همان suggested قرار دهیم؟

مطلب پیشنهادی

آموزش ریپورت کردن در اینستاگرام در چند قدم ساده

ریپورت کردن در اینستاگرام در چند قدم ساده

در این مقاله می خواهیم به ریپورت کردن در اینستاگرام بپردازیم. امروزه اینستاگرام کاربرهای زیادی دارد. …

10 دیدگاه

 1. با سلام خدمت شما دوستان عزیزم؛ تا چند وقت پیش همه چیز توی اینستاگرام خیلی خوب بود هر وقت که استوری میذاشتم نمایش داده میشد یا برای دوستانم و مخاطبام هر عکس یا کلیپی ارسال میکردم خیلی راحت سند میشد ولی الان نه نمیدونم چرا خیلی وقته که هر چی که میخوام اشتراک گذاری کنم نمیشه عکس و کلیپ نمیتونم برای دوستام ارسال کنم توی درگاه یا محل پروفایل هیچ استوری نمیتونم بذارم نمیدونم دلیلش چیه؟

  • الناز میرزایی

   سلام وقت بخیر. شما یا شادوبن شده اید یا اکشن بلاک. به دلایل مختلف. در مورد هر دو موضوع مقاله داخل سایت هستش. حتما اون ها رو مطالعه کنید تا بتونید مشکل رو حل کنید.

 2. کامنت: call to action خواستن دقیقا به چه معنایی هستش؟

  • الناز میرزایی

   بهترین روش برای افزایش فالوور اینستاگرام و به اشتراک گذاری پست های اینستاگرام شما و جذب فالوورها، این است که نوعی دعوت به اقدام call-to-action در کپشن های عکس های شما وجود داشته باشد. این به این معنی است که از افعال عملی (action) استفاده کنند تا مردم را مجبور کنند که کاری را انجام دهند، به جای اینکه به صورت منفعل فقط اسکرول کنند.

 3. من مخاطب پیج هام مدیران هستن. آیا درسته که با این افراد هم لحن صمیمی داشته باشم؟

  • الناز میرزایی

   اینستاگرام در کل یک فضای صمیمی و دوستانه محسوب می‌شود. پس بیش از حد جدی بودن، نه تنها تاثیر مثبت ندارد، بلکه می‌تواند تاثیر منفی هم بر روی صفحه اینستاگرام شما بگذارد. پیشنهاد می کنیم در فضای اینستاگرام با مدیران ، همیشه نه ولی گاهی اوقات فضایی صمیمی برای مخاطبان پیخ خود ایجاد کنید.

 4. عالی بود. من همیشه کپشن هامو بلند مینوشتم و نمیدونم واقعا مضر هستش. ممنون از سایتتون

 5. سلام مقاله بسیار عالی ای بود. فقط اینکه من چون کارم نقاشی رو سفال هستش. تو همه کپشن ها در مورد کارم توضیح بدم مناسب نیست؟

  • الناز میرزایی

   سلام دوست عزیز. بهتره در بعضی از پست ها غیر مستقیم به کارتون اشاره کنید یا حتی در بعضی پست ها اسمی از کار نیارید و یک مطلب جالب و مرتبط با تصویر رو در کپشن بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *