قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

تجزیه و تحلیل و آنالیز کانال یوتیوب

بازدید : 52

یوتیوب یکی از مشهورترین و بهترین سایت ها برای اشتراک گذاری محتوای ویدئویی می باشد. افرادی که می خواهند بازدهی یوتیوب خود را بالا ببرند، حتما باید نحوه تجزیه و تحلیل و آنالیز کانال یوتیوب را یاد بگیرند. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

 

فاکتور های مهم در آنالیز کانال یوتیوب

مهمترین اصل در مدیریت کانال یوتیوب داشتن هدف می باشد. هر فردی برای تشخیص اینکه به هدف خود رسیده یا نه باید کانال یوتیوب خود را آنالیز کند.

همچنین دانستن معیار های مهم در آنالیز کانال یوتیوب، به شما کمک می کند. تا بفهمید چه اندازه به هدف خود نزدیک شده اید. برای آنالیز کانال یوتیوب باید از ابزار های مختلفی استفاده کنید.

 

تحلیل عملکرد کانال یوتیوب

با گزارش ها و معیار های به روز در صفحه اختصاصی یوتیوب (YouTube Analytics)، می توان عملکرد کانال یوتیوب خود را بسنجید. به کمک آنالیز های یوتیوب در مورد زمان تماشا، منابع ترافیک، گزارش جمعیت شناسی و … می توانید استراتژی های جدیدی برای کانال یوتیوب خود در نظر بگیرید.

 

راه اندازی تنظیمات پیش فرض Analytics

برای تنظیم این قسمت به آدرس Youtube.com/analytics مراجعه کنید. سپس طبق مراحل زیر عمل کنید.

 • وارد حساب یوتیوب خود شوید.
 • سپس روی آیکون حساب خود کلیک و وارد بخش Creator Studio شوید.
 • Analytics را از سمت چپ صفحه انتخاب کنید.
 • روی آیکون Settings در بالای صفحه سمت راست کلیک کنید.
 • تنظیمات پیش فرض خود را برای بخش های مختلف نظیر Currency (انتشار)، Time Periods (دوره زمانی)، Default Content (محتوای پیش فرض)، Unit for watch time (واحد زمان تماشا) انتخاب و اعمال کنید.

برای ساخت کانال تجاری در یوتیوب مقاله ما را در سایت مطالعه کنید.

 

اهمیت و نحوه آنالیز کانال یوتیوب

کانال های پر بازدید و موفق یوتیوب برای آنالیز به مسائل عمیق و اساسی می پردازند. خیلی ها فکر می کنند داشتن مشترکین زیاد و تعداد کامنت ها، معیار خوبی برای آنالیز کانال یوتیوب می باشد. اما این تصور سطحی اشتباه می باشد. شما برای این کار باید مسائل عمیق تر با استفاده از قابلیت های یوتیوب بررسی کنید.

استفاده از قابلیت اتصال یوتیوب به گوگل آنالیز، که یکی از ابزار های خوب برای آنالیز کانال یوتیوب است، می باشد. تجزیه و تحلیل دقیق تر کانال یوتیوب برای داشتن استراتژی های موثر به شما کمک می کند.

ابزار آنالیز یوتیوب

برای داشتن کانالی موفق، همیشه باید فعالیت ترافیک کانال یوتیوب خود را آنالیز کنید. با این کار می توانید الگو هایی برای کاهش یا افزایش ترافیک کانال یوتیوب خود پیدا کنید.

ممکن است به مقاله مسیر صحیح درآمدزایی از اینستاگرام نیز علاقه مند باشید.

 

فاکتور هایی مهم برای آنالیز

 • مشترکین فعال کانال یوتیوب

تعداد مشترکین فعال از تعداد مشترکین کانال یوتیوب مهم تر است. افرادی که ویدئو های شما را مشاهده می کنند در حقیقیت همان مخاطبین فعال می باشند. همانطور که می دانید بازدید برخی ویدئوها زیاد و برخی دیگر کمتر می باشد.

ویدئو هایی پربازدید می شوند که مخاطبین آن ها را دوست داشته و با آن ها تعامل بر قرار کرده است. افراد زیادی فکر می کنند تعداد مشترکین کانال مهم است، در صورتی که اگر مخاطبین با کانال شما تعامل نداشته باشند هیچ فایده ای برای شما ندارد.

مشترکین فعال کانال یوتیوب

تولید کردن محتوای خوب و ارزشمند اولین اولویت برای مدیریت کانال می باشد. زیرا کاربران می توانند با آن مشارکت و تعامل داشته باشند. نسبت مشترکین فعال نسبت به تمام مشترکین، میزان رضایت آن ها از شما را نشان می دهد. طبق گزارش های ارائه شده، ویدئو هایی که در ۴۸ ساعت اول بتوانند ۲۰% کاربران را جذب کنند، در آینده نیز موفق است.

برای دسترسی پیدا کردن به تعداد مشترکین فعال نسبت به تمام مشترکین کانال، باید قسمت Creator Studio را باز کنید. و فیلتر آن را روی ۲۸ روز بگذارید. پس از آن تعداد بازدید های خود را با تعداد مشترکین خود مقایسه کنید. به این صورت می توانید مشترکین فعال خود را پیدا کنید.

 

 • شناسایی محتوای جذاب و پر تعامل

پیدا کردن محتواهایی که بین کاربران محبوب است، از معیار های مهم در آنالیز کانال یوتیوب می باشد. با آنالیز کانال می فهمید کدام ویدئوها بازدید بیشتری داشته و موفق تر بوده است. با پیدا کردن محتوا جذاب می توانید استراتژی جدیدی برای تولید محتوای پر طرفدار تعیین کنید.

دانستن اینکه کدام ویدئو ها بیشتر توجه کاربران را جلب کرده، از مهمترین فاکتور های تعامل و مشارکت است. هر چقدر تعداد کامنت ها و لایک ها بیشتر باشد، یعنی تعامل بیشتری صورت گرفته است.

این ها همان ویدئوهایی می باشند که مخاطبین با آنها ارتباط گرفته اند. و آنها را با دوستان خود به اشتراک می گذارند. پس از پیدا کردن محتوای پرطرفدار، برای تولید و ساخت آن برنامه خود را تنظیم و تعامل کانال خود را بالا ببرید.

پیدا کردن محتوای پر تعامل برای کانال یوتیوب

برای تعیین میزان تعامل تب آنالیز در بخش Creator Studio را باز کنید. تعداد کامنت ها، اشتراک گذاری ها، لایک ها و … را بدست آورید. به این صورت می توانید میزان تعامل کانال خود را مشخص کنید.

 

 • بازدید های طبیعی

این بازدید ها توسط مخاطبان شما صورت گرفته و تبلیغات در افزایش بازدید تاثیر داشته است. تعیین بازدید های طبیعی، برای کسانی که از روش های تبلیغاتی برای افزایش بازدید ویدئو در یوتیوب استفاده نمی کنند و به دنبال راه اندازی کمپین تبلیغاتی در یوتیوب نیستند، بسیار راحت است.

اما برای کسانی که از تبلیغات یوتیوب استفاده می کنند این کار کمی دشوار می باشد. این فاکتور برای تعیین رتبه ویدئو در یوتیوب اهمیت دارد. اما فاکتور های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد. که از اهمیت زیادی برخوردار می باشند.

آنالیز بازدید های طبیعی کانال یوتیوب

افرادی که از تبلیغات استفاده می کنند، وارد بخش Creator Studio شوندو و از قسمت Traffic Sources منبع ترافیک دریافتی خود را شناسایی کنید. به این ترتیب می توانید میزان ترافیک طبیعی ویدئو های یوتیوب خود را تعیین کنید.

برای شناسایی ترافیک طبیعی خود در این بخش، باید تیک گزینه تبلیغات یوتیوب در قسمت Traffic Source Checkbox را بردارید.

 

 • بررسی مدت زمان مشاهده شده ویدئو ها

یکی از فاکتور های مهم در رتبه بندی کانال یوتیوب، مدت زمان مشاهده ویدئو می باشد. اگر مدت زمان مشاهده ویدئو در کانال یوتیوب شما زیاد می باشد، شانس حضور در نتایج اول جستجو بیشتر می شود.

مدت زمان مشاهده ویدئو های میزان علاقه مخاطبان به ویدئو های شما را نشان می دهد. برای بررسی مدت زمان مشاهده ویدئو در یوتیوب، بخش Analytics را باز کنید. سپس وارد بخش شده Watch time reports و Watch time را مشاهده کنید.

زمان مشاهده ویدئو در کانال یوتیوب

نمودار های مربوط به مدت زمان مشاهده ویدئو توسط مخاطبان، مجموع آن ها به صورت دقیقه را نیز می توانید در این بخش ببینید. اگر محتوای خوبی در کانال شما وجود داشته باشد، نمودار روند رو به رشد را به شما نشان خواهد داد. اگر نمودار روند رشد را رو به کاهش نشان دهد، باید در فرآیند تولید محتوای ویدئویی خود تغییراتی دهید.

آنالیز زمان مشاهده در کانال یوتیوب

 

 • شناسایی میزان پیشنهاد ویدئو های شما به کاربران

با باز کردن صفحه ویدئو، ویدئو های پیشنهادی را در بخشی از صفحه می توانید مشاهده کنید. این موضوع در آنالیز کانال یوتیوب از اهمیت زیادی برخوردار است. و باید آن را دقیق بسنجید. هر چقدر میزان پیشنهاد ویدئو شما در صفحه بقیه ویدئو ها بیشتر باشد، تعامل بالا و موفق ویدئو شما را نشان می دهد.

برای شناسایی میزان پیشنهاد ویدئو شما به کاربران ابتدا وارد بخش Analytics شوید. سپس از قسمت Traffic Sources، Suggested Videos را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید ترافیک ورودی را تجزیه و تحلیل کنید.

بالا بودن ترافیک ورودی نشان دهنده تعامل زیاد کاربران با ویدئو های شما می باشد. به این صورت می توانید روند فعلی را برای بالا بردن رتبه کانال خود در پیش بگیرید.

برای درک یوتیوب مارکتینگ به مقاله ما در سایت مراجعه نمایید.

 

 • استفاده از ویدئو های محبوب و پر مخاطب

برای نگه داشتن مخاطبان خود باید ویدئو های پر مخاطب را شناسایی کنید. یعنی استفاده از محتوایی که مخاطب شما را ترغیب به مشاهده کامل ویدئو می کند. به این صورت مدت زمان مشاهده ویدئو بالا رفته و به افزایش رتبه شما کمک می کند.

برای دسترسی به این بخش وارد Analytics شده و Watch Time Reports را انتخاب کنید. سپس بخش Audience Retention را باز کنید.

استفاده از ویدئو های پر مخاطب برای حفظ آن ها در کانال یوتیوب

در صورت نیاز می توانید فیلتر های مختلف را در این بخش اعمال کنید. سپس آنالیز مورد نظر را خود را انجام دهید.

 

 • تجزیه و تحلیل ترافیک ورودی از بخش جست و جوی یوتیوب

یکی از بخش های کاربری که به کاربران برای یافتن ویدئو مورد نظر کمک می کند، بخش جستجوی یوتیوب می باشد. یوتیوب دومین موتور جستجوی جهان پس از گوگل می باشد. روزانه میلیاردها جستجو در یوتیوب صورت می گیرد.

کلیدواژه های استفاده شده در ویدئو هایتان، تعیین کننده جایگاه شما در نتایج جستجو می باشد. البته این مورد یکی از ده ها مواردی است که روی رتبه بندی شما تاثیر می گذارد.

با قرار گیری در رتبه های اول نتایج جستجوی یوتیوب، می توانید ترافیک بسیار زیادی را به سمت ویدئوهای خود هدایت کنید. البته رسیدن به رتبه های اول کار راحتی نیست. و باید موارد زیادی را در نظر بگیرید.

 

برای آنالیز کانال یوتیوب و ترافیک ورودی از قسمت جستجوی یوتیوب ابتدا وارد قسمت Analytics شوید. سپس وارد بخش Traffic Sources شده و YouTube Search را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید ترافیک ورودی را آنالیز کنید.

نکته: اگر چند تا از ویدئو های شما در میان نتایج جستجوی یوتیوب رتبه خوبی دارد. یوتیوب به نوعی قصد دارد تا رتبه خوبی به کانال و ویدئو های شما بدهد. به همین دلیل در موضوعاتی که رتبه خوبی دارید، ویدئوهای ارزشمند و جذاب دیگری هم درست کنید. به این صورت روند افزایش رتبه کانال خود بالا می برید.

پیشنهاد می کنم مقاله بهترین ابزارهای آنالیز پیج اینستاگرام را نیز مطالعه کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله راه ها و ابزارهای لازم، برای آنالیز کانال یوتیوب را به صورت کامل شرح دادیم. با توجه به نکات گفته شده می توانید علاوه بر تجزیه و تحلیل، رتبه کانال یوتیوب خود را نیز ارتقا دهید.

 

درباره ی فاطمه قدمگاهی

مطلب پیشنهادی

تکنیک های سئو کلاه سفید برای ویدئو های یوتیوب

تکنیک های سئو کلاه سفید برای ویدیوهای یوتیوب

تولید محتوای بصری و اشتراک گذاری آنها، یکی از کارهای جذابی است که بسیاری به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *