قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

معنی reach در اینستاگرام چیست و چه تفاوتی با ایمپرشن دارد؟

بازدید : 6,149

معنی reach در اینستاگرام چیست؟ چه تفاوتی با ایمپرشن دارد؟ کاربران زیادی با مفهوم ریچ و ایمپرشن در قسمت آمار های اینستاگرام آشنا نیستند. درک تفاوت ریچ و ایمپرشن کار سختی نیست و با خواندن ۲ پاراگراف اول معنای آن‌ها را متوجه خواهید شد.

ریچ و ایمپرشن پیج اینستاگرام، فقط در صورتی به شما نمایش داده می شوند. که پیج خود را به حالت business profile تغییر داده باشید. پس در ادامه به این موضوع اشاره می کنیم.

و در آخر، درباره تاثیر ریچ و ایمپرشن در پیج اینستاگرام تجاری بحث کرده ایم. با مقاله ای دیگر از بخش اینستاگرام بلاگ فالووران همراه باشید.

 

تفاوت ریچ و ایمپرشن اینستاگرام (پادکست آموزشی)

آیا تا به حال به آمار Insight اینستاگرام خود توجه کرده اید؟ اگر بله، حتما به Impression و Reach برخورد کرده اید.

هر دوی آنها به بازدید پست ها و استوری های شما اشاره می کنند. اما تفاوت ریچ و ایمپرشن در اینستاگرام چیست؟ 

تفاوت ریچ و ایمپرشن اینستاگرام

 

ریچ (Reach) چیست 

اگر ریچ را در لغت معنی کرده باشید به معنای رسیدن می باشد. اما این معنی چندان کاربردی برای ما محسوب نمی شود. ریچ را می توان معادل بازدیدکننده در نظر گرفت.

ریچ (Reach) چیست 

معنی reach در اینستاگرام

ریچ یعنی تعداد اکانت هایی که پست یا استوری شما را مشاهده کرده اند.

اگر به قسمت insight پست های خود نگاهی کرده باشید. متوجه خواهید شد که عددی را برای شما نشان می دهد. فرض کنید عدد نمایش داده شده ۴۰۰ می باشد. این مقدار به این معناست که ۴۰۰ اکانت پست شما را بازدید کرده اند.

البته باید توجه کنید که تعداد دفعات بازدید تاثیری در مقدار این عدد ندارد. یعنی اگر کاربر شما ۳ بار این پست شما را تماشا کرده باشند تنها یک عدد به مقدار ریچ اضافه شده است.

افراد بازدید کننده می توانند از راه های مختلف مانند هشتگ، استوری کردن، لوکیشن، اکسپلور و … به پست شما رسیده باشند.

ریچ (Reach) یعنی چه؟

 

ایمپرشن چیست 

اکنون میخواهیم به سوال ایمپرشن چیست پاسخ دهیم. ایمپرشن در لغت به معنای احساس و عقیده ترجمه شده است. اما همچنان این معنی در این قسمت برای ما مفهوم درستی را ندارد. درست است که ایمپرشن را به معنای بازدید ترجمه کنیم.

ایمپرشن چیست 

ایمپرشن در اینستاگرام

ایمپرشن یعنی تعداد دفعاتی که پست یا استوری شما مشاهده شده است.

اگر قسمت insight خود را چک کرده باشید عددی به عنوان ایمپرشن به شما داده خواهد شد. این مقدار ممکن است با ریچ شما یکسان نباشد. به این دلیل که شاید مخاطبی پست یا استوری شما را چند مرتبه دیده باشد.

به طور مثال ممکن است مقدار ایمپرشن عدد ۶۰۰ را نشان بدهد. در واقع این عدد به معنای تعداد بازدید از پست یا استوری شما می باشد.

اگر یک اکانت پست شما را n بار مشاهده کند n مقدار به تعداد ایمپرشن اضافه خواهد شد.

ایمپرشن (Impression) یعنی چه؟

 

تفاوت ریچ و ایمپرشن

برای مثال تعداد ریچ یک پست شما ۳ عدد و ایمپرشن شما عدد ۸ را نشان می دهد. این یعنی، سه فالوور شما، پست شما را دیده اند. و در عین حال، علی دو بار، حسن ۳ بار، حسین ۳ بار پست شما را دیدند، یعنی تعداد ایمپرشن شما ۸ است.

پس در شمارش تعداد ریچ، هر بار که کاربری پست شما را ببیند، هنوز هم ۱ ریچ حساب میشود. در شمارش تعداد ایمپرشن هر بار که پست شما دیده شود، یک ایمپرشن حساب میشود.

در حالت کلی میتوان گفت که ریچ تعداد افراد منحصر به فردی هستند که محتوای شما را مشاهده میکنند. ایمپرشن یعنی پست شما روی افراد تاثیر بگذارد. (خدمات بگیرد، برای بار دوم پست را مشاهده کنند و…)

 

تفاوت ریچ و ایمپرشن اینستاگرام

یک فالوور پیج ما ۱۰ بار پیج ما را ببیند، ۱ ریچ حساب میشود و ۱۰ ایمپرشن.

حسن پست شما را استوری میکند، ۱۰ نفر از روی استوری حسن پست شما را می‌بینند. به تعداد ایمپرشن ۱۰ عدد اضافه میشود، اما ریچ هنوز ۱ هست.

اگر ۱۰ کاربر روی پست شما بر روی استوری حسن کلیک کنند و از پیج شما، پست شما را ببینند، به تعداد ریچ ۱۰ عدد اضافه می‌شود.

حسین پست شما را برای دوستان خود به اشتراک می‌گذارد. هر کاربری که روی پست کلیک کند و پست را بازدید کند، ۱ ریچ به آمار اضافه می شود.

فراموش نکنید که معنای ریچ با ایمپرشن کامل متفاوت است.

ریج و ایمپرشن یعنی چه

 

حال باید ببینیم تفاوت این دو مورد چه تاثیری در کسب و کار ما در اینستاگرام دارد؟

با چه منطقی گفتیم کسب و کار؟

در پیج شخصی شما به Insights پیج خود دسترسی ندارید. (در حقیقت به کار نمیاد). تنها در صورتی که پیج شما بر روی بیزینس مود باشد، به آمار های پیج (Insights) که از جمله ریچ و ایمپرشن از مهم ترین آنها هستند؛ دسترسی خواهید داشت.

برای بالا بردن کارایی پیج اینستاگرام، باید با راه های با ارزش کردن پیج آشنا باشید. و تسلط به امکانات Insights بسیار مهم است.

پس از آشنایی سطحی با امکانات و آمار هایی که یک بیزینس اکانت اینستاگرام در اختیار ما قرار می دهد. با چگونگی کار با این ابزار و استفاده از آن در بهبود پیج اینستاگرام آشنا می شویم.

برای آشنایی با تفاوت های انواع اکانت های اینستاگرام، به همین مقاله در سایت مراجعه نمایید.

امکانات بیزینس اکانت اینستاگرام

 

امکانات بیزینس اکانت اینستاگرام (business account)

بیزینس اکانت اینستاگرام برای استفاده تجاری از این شبکه اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به آمار ها، هم اکنون بالغ بر N اکانت تجاری در اینستاگرام مشغول فعالیت هستند. با ساخت پیج اینستاگرام و تغییر کاربری به پیج بیزینس اکانت، از امکاناتی جذاب برخوردار می شوید.

شما در پیج بیزینسی خود از امکانات جذابی برخوردار می شوید.  این امکانات شامل:

 • دکمه تماس با من (contact) در Homepage
 • ابزار آمار ها و آنالیز پیج (Insights)
 • امکان قرار دادن لینک در استوری
 • سفارش تبلیغات به اینستاگرام (instagram ads)
 • و…

می شوند.

امکانات بیزینس اکانت اینستاگرام (business account)

 

محدودیت های پیج تجاری اینستاگرام

پیج های تجاری یا بیزینسی اینستاگرام محدودیت هایی نیز دارند. این محدودیت ها در اکانت شخصی اینستاگرام وجود ندارند.

۱٫ اکانت های بیزینسی پرایوت (خصوصی) نمی شوند.

در حقیقت اکانت های تجاری سعی در دیده شدن دارند و نیازی به خصوصی شدن ندارند.

البته در مواقعی که از روش های بالا بردن فالوور استفاده می کنند یا به هر دلیل شخصی، می توانند اکانت خود را به اکانت شخصی باز گردانده و حالت خصوصی را فعال کنند.

محدودیت های پیج تجاری اینستاگرام

۲٫ اکانت بیزینسی به چند اکانت فیسبوک متصل نخواهد شد.

در مواقعی که کسب و کار شما نیاز به اتصال پیج اینستاگرام به اکانت های فیس بوک دارد، با پیج تجاری نمی توانید به چند اکانت فیس بوک متصل شوید.

(در صورتی که با شرایط کم بودن کاربران فارسی، به این امر نیاز داشته باشید). با یک پیج تجاری یا بیزینس اکانت تنها به ۱ حساب فیس بوک می توانید متصل شوید.

شناخت بهتر و کار با ابزار Insights اینستاگرام

برای اطلاعات بیشتر به مقاله اکانت مناسب کسب و کار مراجعه کنید.

 

شناخت بهتر و کار با ابزار Insights اینستاگرام

هر کسب و کاری برای پیشرفت و بالا بردن کیفیت خود، نیاز به شناخت مشتری ها و کاربران خود دارد. هر چقدر کاربران با کسب و کار شما بیشتر تعامل داشته باشند، کسب و کار شما مسیر پیشرفت را بهتر خواهد پیمود.

برای این امر هر کسب و کار باید بتواند مشتریان خود را بشناسد. علایق آنها را درک کند و در کل، رفتار آن‌ها را ببیند. و بر اساس رفتار مشتریان، تغییر ایجاد کند.

سنجش رفتار مشتری از حیاتی ترین بخش های بیزینس یک مجموعه است. در پیج بیزینسی اینستاگرام شما می توانید از ابزار Insights اینستاگرام برای زیر نظر گرفتن رفتار کاربران خود، استفاده کنید.

برای استفاده از هر ابزار باید امکانات و نحوه کار با آن را آموخته باشیم. Insights اینستاگرام شامل قسمت هایی برای نشان دادن رفتار کاربر به ماست.

ریچ و ایمپرشن از مهم ترین آمار هایی هستند که اینستاگرام به ما می دهد. ما باید از این آمار استفاده کنیم. و در جهت بهبود پیج خود تلاش کنیم.

کار با ابزار Insights اینستاگرام

تفاوت بین ریچ و ایمپرشن اینستاگرام که در این مقاله به آن می پردازیم، شامل بخش هایی است که می تواند دید مناسبی از رفتار کاربر مانند مقدار اینگیجمنت یا تعامل کاربر با پیج را به ما بدهد.

 

در بخش Insights اکانت اینستاگرام خود آمار موارد زیر را می توانید ببینید:

Insights اکانت اینستاگرام

 • ریچ و ایمپرشن هر پست
 • نحوه ورود کاربران به پیج بازدید از پست شما (هشتگ ها، ارسال مخاطبین، صفحه اصلی و …)
 • محل زندگی یا لوکیشن کاربران
 • مقایسه سن کاربران پیج
 • جنسیت مخاطبان
 • تعداد فالوور های حدید
 • تعداد کسانی که پیج را آنفالو کرده اند.
 • کسانی که با استفاده از لینک وبسایت شما در بیو پیج، وارد وبسایت شده اند.
 • تعداد دفعات مشاهد پروفایل اکانت شما
 • تعداد دفعات سیو کردن یا بوکمارک کردن پست شما توسط کاربران
 • و …

اهمیت دید آماری ریچ و ایمپرشن

 

اهمیت دید آماری ریچ و ایمپرشن

هر کدام از آمار ها دید نسبی نسبت به کاربران می دهند. که با توجه به این نکات، می توانیم محتوا پیج خود را به سمت علاقه مخاطبان سوق دهیم. و بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشیم.

برای مثال، با توجه به میانگین سنی کاربران پیج؛ اگر کاربران جوان و نوجوان پیج زیادتر باشد، میتوانیم برنامه ریزی خود را برای جذب حداکثری شان انجام داده و محتوای مورد علاقه رده سنی جوان تولید کنیم. و خیلی اعمال مناسب دیگر برای جذب مخاطب.

ریچ و ایمپرشن اجزای مهمی از بخش آمار های اینستاگرام هستند. بر اساس تفاوت این دو داده، میتوانیم تصمیم گیری کنیم.

اهمیت دید آماری ریچ و ایمپرشن

توجه داشته باشید برای هر کسب و کاری، نحوه تصمیم گیری متفاوت خواهد بود.

برای مثال، پیجی با محتوای طنز و سرگرم کننده، احتمال دارد تفاوت ریچ و ایمپرشن بالایی داشته باشد. به این صورت که هرکدام از کاربران، چندین بار محتوای پیج را مرور می کنند. و از آن لذت می برند.

یا در پیج فروشگاهی مانند فروشگاه لباس؛ معمولا کاربران جنس مورد نظر را چندین بار بازدید می کنند. یا برای دوستانشان برای نظر خواهی میفرستند. پس در این شرایط نیز تعداد ایمپرشن از تعداد ریچ بسیار بیشتر خواهد بود.

ریچ و ایمپرشن در زمان تبلیغات

 

ریچ و ایمپرشن در زمان تبلیغات

زمانی که حس می‌کنید پیج شما به تبلیغات برای پیشرفت نیاز دارد، اقدام به تبلیغات می کنید. پیگیری تبلیغات شما با توجه به شناخت شما از ریچ و ایمپرشن و تفاوت این دو گزینه میسر خواهد بود.

در زمان تبلیغات آمار ایمپرشن بسیار بالا خواهد رفت. در صورتی که آمار ریچ نیز با ایمپرشن زیاد شود و نسبت خوبی داشته باشد، به معنای بالا بودن نرخ تبدیل ایمپرشن به ریچ است. این به معنای تاثیر گذار بودن محتوای شما و جذب کاربر است.

البته به نکاتی دیگر پیرامون آمار ها باید توجه داشت (فالوور های جدید، تعداد اشتراک گذاری و …).

اما در شرایطی، آمار ریچ شما بسیار کمتر از ایمپرشن می شود. در این صورت باید بر روی محتوای تولید شده، شرایط پیج و .. توجه کنید.

ریچ و ایمپرشن در زمان تبلیغات

اگر ایمپرشن شما ۲۰ هزار و ریچ شما ۲۰۰ است. این به معنی این است که کاربران پست شما را در استوری تبلیغاتی یا فضاهای دیگر دیده اند. اما جذب پست و پیج شما نشده اند. پس مشکلی در محتوای پیج، قیمت اجناس در پیج فروشگاهی یا مشکلات دیگر وجود دارد.

پس با دقت در تفاوت تعداد ریچ و ایمپرشن می توانیم متوجه عملکرد کمپین های تبلیغاتی شویم.

قصد کسب و کار ها از تبلیغات و تولید محتوا، بالا بردن آمار ریچ (Reach) است. ایمپرشن به ما آماری نشان می دهد که چند کاربر به صورت سطحی پست ما را دیده اند.

تفاوت تعداد ریچ و ایمپرشن

اما اهمیت موضوع آنجاست که چه تعدادی از کاربران که پست را مشاهده کردند. و به پست رجوع کرده و پست را باز کرده اند. این قسمت از تبلیغات مهم است.

به صورت میانگین برای پیج های فروشگاهی، ۲ درصد از بازدیدکننده ها مشتری می شوند. بازدیدکننده ها در اینستاگرام به معنای تعداد ریچ است. پس با بالا بردن ریچ، شانس تبدیل ۲ درصد از تعداد ریچ پست خود را به مشتری دارید.

در صورتی که تمایل به حذف تبلیغات در اینستاگرام دارید، مقاله ما را در سایت فالووران بخوانید.

تاثیر ریچ و ایمپرشن بر الگوریتم های اینستاگرام

 

تاثیر ریچ و ایمپرشن بر الگوریتم های اینستاگرام

اگر تفاوت تعداد ایمپرشن (بازدید خالص) از تعداد ریچ (کاربر یونیک) زیاد نباشد، یعنی مخاطبان با پست شما تعامل بیشتری دارند. یعنی مخاطبان پیج شما را دوست دارند و پست های شما را دنبال می کنند.

در این میان اپلیکیشن اینستاگرام نیز در الگوریتم های جدید خود این موضوع را در نظر گرفته است. و رفتار کاربر نسبت به پیج شما را می سنجد.

به این صورت که اگر کاربری پست های شما را ببیند، زمان بیشتری روی پست های شما صرف کند و پست های شما را به اشتراک بگذارد، یعنی دنبال کننده واقعی پیج شماست.

اینستاگرام نیز این امر را نادیده نگرفته و در مراحل بعدی، پست های شما را بیشتر به کاربران نشان می‌دهد.

در حقیقت اهمیت و ارزش پیج شما را با رفتار کاربران می سنجد. پس از تفاوت بین تعداد ریچ و ایمپرشن پیج باید استفاده کنیم، رفتار کاربر را بسنجیم. و بر اساس علاقه کاربر پیش برویم.

در شرایط بهتر و ایده‌آل تر، اینستاگرام ارزش پیج شما را متوحهه شده و در قسمت اکسپلور، پیج شما را به کاربران مشتاق موضوع شما نمایش خواهد داد.

تاثیر ریچ و ایمپرشن بر الگوریتم های اینستاگرام

 

تاثیر منفی ریچ را از کجا بفهمیم؟

حال که در مورد معنی reach در اینستاگرام صحبت نمودیم وقت آن رسیده در مورد  تاثیرات منفی ریچ صحبت نماییم.
در صورتی که ریچ شما تعداد زیادی داشته باشد، باز هم نکته ای است که می توانید به آن شک کنید. اگر تعداد ریچ بالا بود (مثلا ۱۰۰۰)  اما لایک و کامنت زیادی نداشت، این باز هم نشان دهنده ناکارآمدی محتوای شما بین کاربران بوده است.

در حالت کلی، شما تبلیغ می کنید تا تعداد ایمپرشن را بالا ببرید. و تعداد ایمپرشن را بالا میبرید تا تعداد ریچ زیاد شود. در مرجله آخر باید اکانت هایی که به سمت پیج شما سوق داده شده اند، با شما تعامل ایجاد کنند. (لایک، کامنت و ..).

اگر کاربران فقط پست شما را دیده اند و لایک نکرده اند یا نظر نداده اند، باید به فکر تغییر رویکرد و محتوای خود باشید.

در بخش ترفند های اینستاگرام و آموزش های اینستاگرام، با نحوه جذب کاربر و استفاده مناسب از اینستاگرام آشنا خواهید شد. پیشنهاد می کنیم اطلاعات خود را در این موضوع کامل و بروزرسانی کنید.

سنجش تعداد ایمپرشن و تعامل ایجاد شده توسط اینستاگرام

 

سنجش تعداد ایمپرشن و تعامل ایجاد شده توسط اینستاگرام

اینستاگرام، زمانی مناسب برای تحت نظر گرفتن پیج شما می گذارد. در صورتی که طی چند مدت آمار ایمپرشن شما بالا باشد اما ریچ مناسبی دریافت نکرده باشید، اینستاگرام متوجه این موضوع می شود. و سعی خواهد کرد ایمپرشن زیاد تری به شما اختصاص ندهد.

چرا که شما نتوانسته اید آمار ایمپرشن خود را به ریچ تبدیل کنید. نتوانسته اید کاربر را جذب پیج خود کنید. نتوانسته اید از بازدید کاربر استفاده لازم را ببرید.

پس از نظر اینستاگرام باید جای خود را به رقیبانی بدهید که نرخ تبدیل ایمپرشن به ریچ بیشتری دارند.

اطلاعات مفید بر اساس ریچ و ایمپرشن

 

اطلاعات مفید بر اساس ریچ و ایمپرشن

در صورتی که عدد ایمپرشن ها را بر تعداد ریچ تقسیم کنیم، میانگین تعداد بازدید هر کاربر را به دست خواهیم اورد. با این فرمول به شکل میانگین متوجه خواهیم شد هر کاربر چند بار پست ما را دیده است.

این آماری نسبی است و اطلاعات کاملا دقیقی به ما نمی دهد. زیرا احتمال دارد بسیاری از کاربران پست ما را دیده باشند (ایمپرشن)، اما روی آن کلیک نکرده و به صفحه پست رجوع نکرده باشند.

با این حال از این عدد به دست آمده خواهیم دانست پست و محتوای تولید شده ما در چه شرایطی است.

در تبلیغات محصولات، این عدد بیشتر است. چرا؟

مشتری قبل از خرید هر محصول چندین بار محصول را چک می کند. و محصولات دیگر مشابه را مقایسه می کند. و پس از اطمینان از انتخاب خود، اقدام به خرید خواهد کرد.

ما نمی توانیم آمار دقیق یا شاخصی برای این عدد به شما بدهیم، زیرا رفتار کاربران هر کسب و کار متفاوت است.

اما پیشنهاد ما برای یافتن جواب شما در این موضوع، سنجیدن رقبای شما در حوزه کاری شماست. در مورد حوزه کسب و کار خود اطلاعات کسب کنید. و رفتار کاربران مشتاق کسب و کار خود را بلد باشید.

اطلاعات مفید بر اساس ریچ و ایمپرشن

افزایش ریچ

حال میخواهیم چند ترفند بیان نماییم تا بتوانید افزایش ریچ را شاید باشید.

 • اکانت را در حالت پابلیک قرار دهید
 • تصویر پروفایل جذاب بگذارید. همچنین پست های خود را طبق یک قالب خوب بچینید
 • نام های با معنی و جذاب برای خود انتخاب کنید
 • یک متن جذاب برای Bio بنویسید

جمع بندی

برای بالابردن کارایی پیج و پیشرفت اکانت تجاری اینستاگرام، باید روش های آنالیز آمارهای Insights اینستاگرام را آموخته باشید.

در این مقاله سعی کردیم معنی reach در اینستاگرام و تفاوت ریچ و ایمپرشن-دو آمار مهم و کاربردی در insights اینستاگرام را بشناسیم. روش های آنالیز و استفاده از این تفاوت ها را توضیح دهیم. و بر اساس داده ها، برای محتوای پیج و نحوه تبلیغات تصمیم گیری کنیم.

جالب است بدانید که این دو تعاریف در اکثر شبکه های اجتماعی وجود دارند. اما در توییتر میزان ریچ اکانت شما را اندازه گیری نمی کند. فقط مقدار ایمپرشن را به شما نشان خواهد داد.

امیدواریم این مقاله مفید بوده باشد. سوالات و پیشنهادات شما را در اسرع وقت پاسخگو خواهیم بود. لطف کنید و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

درباره ی مسعود اکرامی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزار انتخاب هشتگ مناسب در اینستاگرام

بهترین ابزار های انتخاب و آنالیز هشتگ اینستاگرام

یافتن ابزار مناسب آنالیز هشتگ اینستاگرام ، دستیابی به اهداف خود را آسان‌تر می‌کند. هشتگ …

2 دیدگاه

 1. ببخشید کدومش بالاتر باشه بهتره؟ ریچ یا ایمپرشن؟

  • امین اسم زاده

   سلام، وقت‌بخیر؛
   قاعدتا طبق توضیحات بالا در شرایط طبیعی تعداد ایمپرشن از ریچ بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *